IOTA Qubic, część 2 – W jaki sposób Twoja lodówka analizuje dane

iota-global

W pierwszej części wyjaśniliśmy zupełne podstawy tego, czym jest Qubic. Dzisiaj przyjrzymy się, co może Qubic robić i jakie to ma znaczenie dla IOTY. Qubic to protokół, który będzie działał jako następna warstwa protokołu IOTA (). Qubic łączy inteligentne kontrakty, oracle i udostępnianie mocy obliczeniowej

Jajko czy kura?

Na pewno znasz odwieczną zagadkę, co pojawiło się jako pierwsze – kura czy jajko. Paradoksalnie, możemy również zapytać czy pierwsza była IOTA czy Qubic? To pytanie wcale nie jest tak proste, jak by się wydawało. Qubic poprzeda IOTĘ. Kiedy CFB (Sergey Ivancheglo) w przeszłości przedstawił swój wynalazek Qubic, który nie mógł w pełni funkcjonować z żadnym istniejącym blockchainem, IOTA wręcz musiała zostać stworzona, tym samym powstała jako pierwsza, by stworzyć Qubic.

Poruszam tę kwestię, żeby było wiadomo, że Qubic to nie tylko jakaś implementacja czy nadbudowa, jest on absolutnie kluczowym czynnikiem dla całej sieci IOTA.

Jakie ma znaczenie Qubic dla IOTY?

Zanim zaczniemy stosować Qubic w prawdziwym świecie, należy się przyjrzeć, jakie ma znaczenie dla samej IOTY. Jednym z głównych argumentów przeciwników IOTY, według których całość nie będzie działać, to brak opłat w sieci. W związku z czym wielu fanów blockchain doszło do wniosku, że zasadniczo nie będzie zainteresowania promowaniem tej sieci i konfigurowaniem węzłów.

Wraz z nadejściem Qubic, okoliczności uległy znacznej zmianie i zaistniała zupełnie nowa sytuacja. Transakcje nadal będą wolne od opłat (to samo w sobie pozwala na skuteczne istnienie Qubic), odpłatne jednak będą operacje. Operacje nadal oparte na transakcjach na sieci Tangle (sieć IOTY). W istocie  zostanie utworzonych coraz więcej transakcji, które będą opłacane węzłami.

Wyjaśnijmy to na przykładzie. Musisz przeanalizować dwa duże zestawy danych, ale twój komputer się do tego nie nadaje. Dlatego tworzysz nagrodę w sieci a operacje wymagające dużej mocy obliczeniowej wykonają za Ciebie węzły w twojej sieci. W zamiam otrzymasz wynik. Sieci zwiększą hashrate, szybkość oraz bezpieczeństwo, a Ty i węzły dostajecie dokładnie to, czego chcieliście. Ta koncepcja może być zasadniczo nazwana Proof of Useful work. Sieć jest bezpieczniejsza, szczególnie ze względu na racjonalne wykorzystanie energii, która robi coś innego niż rozwiązywanie losowych sudoku.

Łączenie rynków

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że wykorzystanie Qubicków jest niebywale szerokie. Istnieje wiele możliwości i będą się pojawiać kolejne. Spójrzmy teraz na rynki. Jedną z wielkich zalet Qubicka to możliwość łączenia rynków w sieci Tangle.

Problem połączeń rynkowych nie dotyczy tego, że Qubic magicznie rozwiązuje problem łączenia, tylko tego, że dzięki racjonalnemu korzystaniu z oracli, inteligentnych kontraktów i quibicków, istnieje możliwość stworzenia jednolitego rynku bezpośrednio w Tangle.

Wyobraź sobie, że Twoja firma jest bezpośrednio zależna od cen drewna. Jednak trudno jest śledzić i obliczać ceny wszystkich rodzai drewna. Dzięki Qubic, taka firma będzie mogła skierować własne ceny na rynkowe ceny drewna, a wszystko będzie dostosowywane w czasie rzeczywistym. Proces ten będzie łatwy do zautomatyzowania, będzie działał z danymi w czasie rzeczywistym, zmniejszy biurokrację i ułatwi cały przebieg.

Identyczne możliwości pojawiają się na wszystkich rynkach, gdzie wszyscy będą mogli być w jednym miejscu – Tangle.

Samochód, czajnik i lodówka jako węzły

Qubic pozwoli również na dzielenie się mocą obliczeniową. I jak większość zapewne wie, IOTA jest zoptymalizowana pod kątem Internet of Things (IoT). Wyobraź sobie, że masz w domu inteligentną lodówkę, która oczywiście nie będzie miała cudownej wydajności, ale nie będziesz jej przecież stale używać. Dzięki Qubickowi możliwe będzie podłączenie inteligentnej lodówki do sieci i w jej „wolnym” czasie, będzie mogła wykonywać obliczenia za pośrednictwem automatycznego systemu Qubic i tym samym zarabiać pieniądze dla swojego właściciela.

Podobnie, Twój inteligentny samochód będzie w stanie stworzyć jakąś wartość w momencie postoju, gdy chip operacyjny będzie miał „wolne“. Tak samo twój czajnik elektryczny, chwilowo zwolniony z obowiązku gotowania wody na Twoją herbatę, po prostu rozpocznie obliczanie czyjejś pracy dyplomowej. Dzięki automatyzacji proces będzie bardzo oszczędny wobec ludzkiej siły. Dodatkowym bonusem jest również prosta opcja tworzenia Qubicków dedykowanych dla ASIC minerów, którzy mogliby zrezygnować z obliczanie bezsensownych puzzli, by móc wykorzystać swój potencjał, przykładowo, do opanowania machine learningu.

Wykorzystanie Qubic jest naprawdę ogromne. Obecnie znajdujemy się na początku podróży, której końca nie widać. Protokół Qubic może tworzyć niezwykle złożone struktury, ułatwiając wzajemne połączenie Qubicków. Ostatnią częścią IOTY i Qubic jest JINN. Na czym polega JINN (i język programowania Abra), opowiem już niebawem.

Nie przegap naszych kryptowiadomości i zasubskrybuj powiadomienia – kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu. Dołącz do naszej społeczności na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here