Tajemniczy los skonfiskowanych portfeli bitcoinowych – pierwsza część

Zajęcie majątku przestępczego jest powszechną praktyką nie tylko amerykańskiego systemu sądownictwa karnego. Istnieje jednak zjawisko, w którym nie jest całkowicie jasne, w jaki sposób należy z nim właściwie pracować, a co gorsze, w jaki sposób z nim realnie pracować – kryptowaluty. Jaki jest więc los skonfiskowanych bitcoinów?

Sprawa Alpha Bay

Być może największym i najczęściej omawianym medialnie przypadkiem związanym z kryptowalutami jest słynna sprawa sklepów Silk Road i Alpha Bay – największe czarne sklepy internetowe z narkotykami i bronią w historii.

Alexander Cazes miał założyć Alpha Bay, gdy miał 20 lat. Pięć lat później, w lipcu 2017 roku, według raportu policyjnego, popełnił samobójstwo w tajskim więzieniu po tym, jak został aresztowany przez władze podczas operacji globalnej. Skonfiskowana własność Cazesa przypominała sceny z filmów o największych bossach mafii: luksusowe samochody, wille, rachunki w Szwajcarii i Liechtensteinie oraz nieruchomości w wybranych miejscowościach. Najcenniejsze były jednak portfele cyfrowe z wieloma wirtualnymi walutami wartymi miliony dolarów.

Cyfrowe aktywa Alexandra Cazesa są obecnie własnością Amerykańskiego Ministerstwa Sprawiedliwości. To planuje je sprzedać, a biorąc pod uwagę, że wartość Bitcoina od tego czasu wzrosła pięciokrotnie, rząd USA prawdopodobnie nieco się wzbogaci. Jeśli chcesz dowiedzieć się dokładnie, kto utrzymuje te monety, lub gdy mają być sprzedane, musisz być bardzo zręczny kybernetycznie i mieć bardzo dużo wolnego czasu. I może pomoże różdżka Harry’ego Pottera.

Konfiskacja majątku cyfrowego – terra incognita

Takie cyfrowe konfiskacje i sprzedaże, kilka lat temu nieznane, szybko stają się rutyną. Kryptowaluta cieszy się wysoką popularnością wśród przestępców internetowych i ich rosnącą obecnością w sprawach karnych w USA prawdopodobnie zmieniła wuja Sama na głównego gracza na kryptogiełdach. Dokładne liczby oczywiście nie mogą zostać ustalone. Ale dokumenty i wywiady z obecnymi i byłymi prokuratorami i adwokatami sugerują, że monety cyfrowe, warte przynajmniej jednej miliardy dolarów, spędziły trochę czasu w sejfie władz amerykańskich. Ale możliwe, że było ich o wiele więcej.

Ale gdy tylko znajdą się w rękach rządu, ta grupa skonfiskowanych kryptowalut znika za płaszczem tajemnicy. Anonimowość, która sprawia, że Bitcoin () jest lubiany przez wielu zwolenników sprawia, że praktycznie niemożliwe jest śledzenie pieniędzy cyfrowych normálními ludźmi. A ponieważ władze federalne trzymią zasoby cyfrowe o coraz większych wartościach w rękach, ich wysiłki zmierzające do ochrony tego skarbu doprowadziły do niespodziewanego potknięcia, a nawet czasami do grzechu.

U.S. Marshals Service

US Marshals Service jest najstarszym organem przestrzegania prawa w USA. Wśród jego byłych pracowników znajdziemy także takich bandytów jak Wyatt Earp i Wild Billy „Kidd” Hickok. Telewizja i filmy przybliżyły światu ich pracę w zakresie transportu więźniów i śledźctwa niebezpiecznych uchodźców. Ta rola jest nadal spełniana do dziś. Ale o wiele mniej osób wie, że US Marshals Service sprzedaje Bitcoiny.

Dziesiątki lat stara ustawa daje US Marshals Service, który jest częścią Ministerstwa Sprawiedliwości, główną odpowiedzialność za konfiskowanie majątków zatrzymanych innymi agencjami federalnymi uczestniczącymi w postępowaniu karnym. Dlatego można na stronach internetowych US Marshals Service kupić samochód, łódź, samolot, bransoletkę na rękę i inne nieuprawnione zyski wykluczone przez FBI i inne agencje. Są one dostępne w publicznej aukcji. Ten proces wykluczenia w USA znany jako „forfeiture“, utrata czegoś, stał się znanym i dosyć omawianym w roku 1980. Po tym, kiedy go Kongres uczynił dla władz łatwiejszym ze względu na legalizację sprzedaży aktyw związanych z przestępczością narkotykową, wywołał kontrowersyjne reakcje.

Sprawa Silk Road

W tym czasie jednak nikt nie wiedział, że aktywa te mogą pewnego dnia obejmować pieniądze cyfrowe. Zmieniło się to na początku tej dekady podczas epickiego śledztwa w sprawie Silk Road – globalnego sklepu internetowego zajmującego się nielegalnymi narkotykami.

Co stało się ze skonfiskowanymi bitcoinami w sprawie Silk Road przeczytacie w następnej części. Narazie przeczytaj nowe wiadomości z świata kryptowalut i nie przegap naszych innych wiadomości. Kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu. Nie zapomnij również śledzić nas na naszym Facebooku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here