Nowa firma blockchain Paymon ukończyła drugą rundę ICO, która zakończyła się 3 maja. Nowa technologia zastosowana przez tę firmę może być największym powodem, dla którego inwestorzy wkładają swoje finanse w ten projekt. Jakie innowacje kryją się za Paymon blockchain o nazwie Hive? Dlaczego może to być kryptowaluta, która może zrewolucjonizować cały rynek tak, jak kiedyś Bitcoin (), Ethereum () czy IOTA ()? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w tym artykule, który obejmie Hive i jego twórców.
Historia technologii blockchain
Bitcoin jest obecny na rynku od 2009 roku, blockchain wtedy zaczął i nadal jest uważany za jego podstawową technologię. Kiedy kryptowaluty po raz pierwszy odniosły ogromny sukces w 2015 roku, ludzie skupili się na technologii, którą nazwali Blockchain 1.0. Już w tym roku pojawiło się również Ethereum, które poprawiło niektóre z błędów i problemów, z jakimi borykał się Bitcoin. Dzięki temu Ethereum stało się bardzo popularne. W tej chwili ten projekt zaczęto nazywać jako Blockchain 2.0.
W tym samym roku, tj. w 2015 r., IOTA wkroczyła w świat zdecentralizowanej technologii w wielkim stylu i przyniosła istotną zmianę, integrując nowy wykres o nazwie DAG (Directed Acycling Graph). W rzeczywistości u kryptowaluty IOTA nie mówi się o technologii blockchain, ale o zupełnie nowej technologii o nazwie Tangle. Niektórzy uważają tę technologię Tangle za Blockchain 3.0. Ale co nastąpi?
1. Paymon Blockchain = DAG
Kryptoměna Paymon wraz z monetą Paymon (PNMC) będzie zdecentralizowane tak samo, jak większość kryptowalut i również będą oparte na systemie DAG. DAG powinien zastąpić blockchain. Transakcje oparte na DAG zostaną później potwierdzone za pośrednictwem węzłów (nodes). Każdy użytkownik w sieci jest uważany za węzeł, więc cały wykres jest pełen węzłów, które wysyłają, ale także potwierdzają transakcje.
Główna idea technologii Hive jest następująca: jeśli pojawi się nowa transakcja, węzeł musi zatwierdzić lub spróbować zatwierdzić dwie poprzednie transakcje. Aby proces potwierdzenia transakcji przebiegał tak szybko, jak to możliwe, węzły będą tworzyły grupy (zwane „pools”) i każda z tych grup potwierdzi transakcję. Dlatego wszyscy użytkownicy pracują nad przetwarzaniem transakcji, aby zapewnić bezpieczeństwo sieci.
2. Brak opłat + duża szybkość transakcji
Dzięki DAG nie musisz się martwić u Paymon tym, że wydobywcy nie otrzymują pieniędzy „tylko z powietrza” za potwierdzenie transakcji. Daje to systemowi trzy ważne korzyści.
Po pierwsze, DAG nie określa liczby transakcji na sekundę. Bitcoin, na przykład, jest inny, bo system pozwala na siedem transakcji na sekundę. W Ethereum rozmawiamy o 13-15 transakcjach. EOS (), również oparty na technologii blockchain, powinien zarządzać maksymalnie 100 000 transakcji. Jednak w przypadku technologii DAG firmy Hive liczba transakcji na sekundę powinna być nieograniczona. Ta sama możliwość jest oferowana przez IOTA.
Drugą zaletą jest to, że prędkość transakcji wzrośnie nawet bez wydobywców. Dla porównania, potwierdzenie transakcji Bitcoin trwa około pół godziny. W Ethereum mówimy o 15 sekundach potwierdzenia transakcji z maksymum kilka minut. A jeśli chodzi o Paymon Coin, transakcje powinny zostać niezwłocznie potwierdzone.
Trzecią zaletą jest to, że system Paymon pozwoli uniknąć opłat transakcyjnych. W lutym 2017 r., gdy Bitcoin zaczęła aktywnie używać duża liczba osób na raz, średni koszt przetwarzania transakcji wyniósł nawet 55 USD. Problem ten jest na dziś obecny w kryptowalutowym świecie, chociaż istnieją kryptowaluty, takie jak EOS i IOTA, które próbują dokonać darmowych transakcji. I ta sama próba zostanie podjęta przez Paymon Coin.
3. Smart kontrakty
Oczywiście smart kontrakty nie mogą być uważane za innowację, z którą przychodzi Paymon. Początek smart kontraktów sięga początków Etherea. Smart kontrakty umożliwiają transakcje pomiędzy dwoma użytkownikami, a obie strony muszą z góry się z nimi zgodzić. Jeżeli jedna ze stron nie chce potwierdzić transakcji, umowa smart nie zostanie zrealizowana.
Dla porównania, IOTA nie ma wbudowanych smart kontraktów. Teoria systemu DAG wyjaśnia, dlaczego nie można zintegrować smart kontraktów z tym systemem. W blockchainie Etherea wszystkie transakcje zmieniają się w podanej kolejności. W systemie IOTA nie jest możliwe określenie kolejności. Dzieje się tak, ponieważ system DAG ma różne rozmiary i nie spotyka się w jednym punkcie – „chainie”. Twórcy oprogramowania Hive pracują również nad rozwiązaniem tego problemu.
4. Quantum – Resistant Algoritmus
To jest jeden z następnych powodów, dla których Paymon Coin może odnieść sukces. Hive będzie używać algorytmów, których nie mogą zakłócić komputery kwantowe. Obecnie nie jest to priorytet numer jeden, ale może być bardzo ważny w ciągu pięciu lub dziesięciu lat.
IOTA była jedną z pierwszych technologii, która zdecydowaa się na użycie algorytmu Quantum-resistant. Ale Paymon jest o krok dalej. Algorytmy IOTA nie są zoptymalizowane, a ponadto są raczej niezadowalające, jeśli chodzi o roszczenia dotyczące rozmiaru. Na przykład hasło Paymon będzie miało 256 bitów, podczas gdy IOTA potrzebuje do 7000 bitów.
Paymon próbuje stworzyć zmodyfikowany algorytm, który jest obecnie w fazie testowej. Algorytm w tym kierunku będzie innowacyjny, mimo że rozmiar kluczy pozostaje taki sam jak w przypadku Etherea. Nawet bezpieczeństwo będzie takie samo.
5. Język programowania – Rust
Główny program technologii Hive zostanie napisany w języku programowania Rust. Jeśli chodzi o inne kryptowaluty, u Bitcoina chodziło o Forth, Solidity u Etherea, Web Assembly u EOS i IOTA jest napisana w JavaScript/Python/C#/Java/Go. Rust jest najbezpieczniejszym i najbardziej zaawansowanym językiem ze wszystkich. Jest bezpieczniejszy, szybszy i bardziej wyrafinowany niż wszystkie inne języki.
6. Platforma biznesowa – Profit
Platforma powinna również obejmować system oceny, który powinien zapobiegać nieporozumieniom i konfliktom między klientami a firmami. Każdy konsument będzie mógł ocenić usługi danej firmy w skali od 1 do 5, a także zadać odpowiednie pytania.
Ponadto, jak już wspomniano, Paymon będzie świadczył szybkie transakcje bez żadnych opłat. Krótko mówiąc, dzięki smart umowom opartym na technologii Hive i Profit użytkownicy mogą również tworzyć własne ICO na danej platformie.
Hive ma również zapewnić domową giełdę, która będzie oparta o atomic swaps i zapewni użytkownikom transakcje typu peer-to-peer w ramach platformy. To powinno bardzo pomóc użytkownikom głównie dlatego, że dostawcy będą mogli skoncentrować wszystkie swoje kryptowaluty na jednej platformie i wymieniać różne typy kryptowalut.
Handlowcy będą mogli otrzymywać płatności za swoje produkty w PMNC i wymieniać je za inne kryptowaluty w ramach platformy Paymon. W przyszłości będzie można wymieniać kryptowaluty nawet za fiat pieniądze. Żadna z tych giełd nie otrzyma żadnych opłat transakcyjnych.
Ponadto ta paltforma traktuje bezpieczeństwo poważnie i ma zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa, jaki można osiągnąć. Chce to zrobić poprzez wdrożenie cold wallets w całym systemie.
Wniosek
Na koniec ważne jest, aby ponownie powiedzieć, że technologia Paymon ma wiele wspólnego z IOTA. Z drugiej strony powiedzieliśmy również, że IOTA Tangle jest bardziej „ciężka” i nie nadaje się do przechowywania danych. I nie ma w nim wdrożonych smart kontraktów.
Ponadto IOTA koncentruje się głównie na Internet of Things, ale Paymon, dzięki swojej platformie Profit, będzie mógło wykorzystywać go bardzo dużo ludzi i powinien być bardziej przydatny na rynku tradycyjnym. Firma koncentruje się na innowacjach i praktycznie ulepszyła wszystko, z czym technologia IOTA mogłaby mieć w przyszłości kłopoty. Platforma ta może przybliżyć świat kryptowalut do zwykłych ludzi. Tak więc za jakiś czas można będzie kupić kawę na BTC, ETH lub na przykład za PMNC.
Nie przegap nowe wiadomości i włącz opcję dzwonka w lewym dolnym rogu lub śledź nas na Facebooku.