Banki straciły klientów – Światowy Program Żywnościowy przeszedł na blockchain

blockchain world food programme

Organizacja Narodów Zjednoczonych stoi na straży tak zwanego „World Food Programme (WFP)”, który rozszerza swoją platformę w oparciu o blockchain Ethereum, aby uniknąć konieczności uiszczania opłat transakcyjnych na rzecz banków.

Dochodzenie w sprawie decentralizacji

WFP zaczął używać blockchain w styczniu 2017 r., kiedy można było wysyłać pieniądze lub żywność do pakistańskich ludzi w niebezpieczeństwie za pomocą zdecentralizowanych sieci i aplikacji mobilnych.

Nie minęło dużo czasu i WFP testuje już program w obozie uchodźców w Jordanii, aby pomóc 100 000 Syryjczykom. Według Bernharda Kovatsche, kierownik innowacyjnego laboratorium w Monachijskim WFP, w ciągu miesiąca zaoszczędzone środki powinny wzrosnąć do 150.000 dolarów – dzięki wykorzystaniu transakcji przez blockchain. Zdecentralizowana sieć powinna zatem wyeliminować do 98% pierwotnych opłat transakcyjnych.

Ponadto ludzie nie muszą używać haseł bankowych ani gotówki w obozie. Płatności są przekazywane do Blockchain natychmiast po biometrycznym skanowaniu oka danej osoby.

Jednak ten projekt w Jordanii stanowi jedynie niewielką część ogólnej działalności firmy. W sumie WFP, z rocznym budżetem w wysokości 6 miliardów dolarów, jest domem dla ponad 100 milionów ludzi w ponad 80 krajach. Kiedy używany jest blockchain, organizacja może zaoszczędzić miliony dolarów, więc zdecydowała się rozszerzyć swoją platformę opartą na blockchain.

Dyrektor programowy WFP, Ropert Opp, powiedział:

„Mieliśmy wrażenie, że możemy zastąpić tradycyjne usługi bankowe jako blockchain, co daje nam ogromną ilość danych”.

Blockchain jako możliwa przyszłość

W marcu 2017 r. WFP przedstawił się następująco:

„Aby w pełni wykorzystać potencjał usług blockchainu, będą musieli pracować na tej platformie wszystkie organizacje świadczące pomoc humanitarną.”

Na zasadzie tej sieci cyfrowej odbiera już dane i płatności również organizacja indyjska „Milion meals” – drugi co do wielkości programu obiadów w Indiach, który dostarcza żywność dla 1,6 miliona młodych Hindusów.

Wniosek końcowy

Transakcje Blockchain są znacznie bardziej korzystne dla organizacji, więc firmy humanitarne powinny iść w tym kierunku.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, kliknij dzwonek, który znajdziesz na stronie w lewym dolnym rogu. Dołącz do nas na Facebooku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here