Czy coinmarketcap to naprawdę wiarygodne źródło?

Coinmarketcap

W przypadku kryptowalut istnieje wiele „zaufanych źródeł”, ale z pewnością nikt z nas nie może ufać wszystkiemu, co znajdzie w Internecie. Jednym z najważniejszych źródeł w obszarze kryptowalut jest bez wątpienia strona coinmarketcap. Prawie nikt z nas nie wątpi w wiarygodność tej strony. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, czy coinmarketcap (CMC) naprawdę jest godny zaufania, jak się na pierwszy rzut oka wydaje.

CMC i insider trading

Przy tak olbrzymiej stronie nie powinno być zaskakujące, że najczęściej pojawia się podejrzenie w stosunku insider trading. Według badań opublikowanych ostatnio na jednej z najbardziej odwiedzanych stron o kryptowalutach (medium), aktywność przed wpisaniem niektórych kryptowalut wydaje się być bardzo niezwykła.

Dane te wyszły na jaw po tym, jak naukowcy rozmawiali z twórcami różnych kryptowalut. Podobno wiele razy zdarzyło się, że jeszcze przed tym niż moneta została wpisana na stronę coinmarketcap, dana moneta była już „wyczerpana”. Podejrzenie w tym przypadku dotyczy zwłaszcza zespołu wokół CMC. Jeśli wiedzą, które monety zostaną zapisane, zanim się pojawią, mogą je kupić wcześniej. Po wpisaniu cena kryptowaluty jest jeszcze wyższa (ale nie jest to regułą), co sprawia, że zarabianie jest szybkie i łatwe.

Odziaływanie na circulating supply monet

Kolejnym poważnym podejrzeniem jest „pumps and dumps” (tzw. pompy). W przypadku CMC nie jest jednak tak, jak w klasycznych grupach pump and dump, które wysyłają „wskazówkę”, jaką monetę kupić, co podniesie cenę. Jednakże, ponieważ jest to nienaturalny wzrost, cena później spadnie i więcej ludzi swe pieniądze straci, niż zarobi.

Jednak na stronie CMC pumps and dumps działałyby inaczej. Strona zwiększyłaby circulating supply (tj. liczba monet w obiegu) u niektórych kryptowalut, zwiększając w ten sposób całkowitą kapitalizację rynkową danej kryptowaluty. To by ją wystrzeliło na wyższe pozycje i przyciągnęło uwagę innych inwestorów. Następnie CMC może zmniejszyć liczbę monet, a tym samym również ogólną kapitalizację rynkową. To oczywiście prowadzi do spadku w rankingu, który zmusi większość inwestorów do sprzedaży danej kryptowaluty.

Takie pump and dump nie można jednak powtórzyć, ponieważ zespoły stojące za kryptowalutami dokładnie obserwują informacje o swych imionach. Jednak badania wykazały, że po nacisku ze strony twórców, CMC dostarczy bliższe informacje.

Zabijanie kryptowalut

Jednak zmniejszenie liczby monet może mieć znacznie gorszy wpływ na kryptowaluty. W najgorszym przypadku może dojść do „zabicia” kryptowaluty. Nie daj się oszukać, nikt naprawdę nie umiera. Jednak z uwagi na fakt, że podane kryptowaluty pojawiają się w rankingach coraz niżej, spadają również dzienne objętości transakcji.

Powoduje to wyeliminowanie takiej kryptowaluty z giełd, co pogarsza dostarczalność nowych finansów. W ten sposób kryptowaluta umiera. Często się to zdarza, pomimo tego, że kryptowaluta i ekosystem za nią rosną.

Wniosek

Badania również zarzucają stronie coinmarketcap inne oszustwa, przekupstwa i wykroczenia. Wszystkie te zarzuty są bardzo poważne. Trudno ocenić, czy są one prawdziwe, czy jest to tylko negatywna reklama przeciwko stronie CMC. Jednak coinmarketcap to jedna z największych i najobszerniejszych stron pokazujących dane o kryptowalutach.

Disclaimer: Ten artykuł jest tylko odzwierciedleniem wiarygodności coinmarketcapu. Z pewnością nie można go traktować jako atak lub negatywna reklama przeciwko tej stronie.

Nie przegap naszych kryptowiadomości i zasubskrybuj powiadomienia – kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu, aby uzyskać instrukcje. Również śledź nas na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here