Ostatnie badania Strix Leviathan mówią, że zmniejszenie nagrody za wydobycie bloku (halving) nie ma wpływu na cenę Bitcoina czy Litecoina. Zobaczmy, skąd ten wniosek.
Poszukiwania głównych przyczyn
Rynek kryptowalut jest dowodem tego, czego ludzie nie do końca pragną – idealnej maszyny losowej i dużej zmienności. Jednak ludzka żądza pieniędzy powoduje, że giganci medialni tworzą historie o prawdopodobieństwach zmian cen na rynku.
„Ceny bitcoinów wracają do normy po katastrofie na debatach kongresowych na temat Libry” – napisał Forbes. Zarówno w przypadku inwestorów, jak i amatorów, ten artykuł spowodował zjawisko FOMO (z j. ang. fear o missing out). Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zjawisk wśród kryptofanów jest to, że zmniejszenie nagród wydobytego bloku powoduje wzrost cen.
Co byłoby całkowicie logiczne. Jeżeli górnicy wydobywają mniej monet, wartość powinna wzrosnąć. Dlatego zmniejszenie podaży powinno spowodować wzrost ceny.
Badania cen i halvingu
Badania przeprowadzone przez Nico Cordeira i Ava Masuccio ze Strix Leviathan ujawniły, że kryptowaluty, które przeszły przez zmniejszenie o połowę, nie doświadczyły zbyt dużej zmiany. Przeanalizowali 32 halvingów w przypadku 24 kryptowalut i porównali je z ogólną skalą rynku. Wydajność kryptowaluty została oceniona sześć miesięcy przed halvingiem i sześć miesięcy po nim.
„Różnice i pozornie losowe wyniki przed i po zmniejszeniu wskazują, że to nie zmiana dynamiki podaży i popytu jest czynnikiem wpływającym na cenę,”.
… powiedział Nicoe Cordeire. Naukowcy po dokładnym zbadaniu doszli do następującego wniosku:
„Wyniki przed i po sugerują, że zmniejszenie o połowę kryptowaluty, nie wpływa na cenę. Nie znaleźliśmy dowodów na to, że zmniejszenie o połowę (halving) ma wpływ na zwiększoną zmienność kryptoaktywa.”
Podsumowanie
Rynek kryptowalut jest ostatecznie zdominowany przez ludzi. Niektórzy próbują zmusić media do manipulowania ceną rynku. Ci, którzy inwestują w Bitcoin () i inne kryptowaluty, muszą szczególnie uważać na te pułapki. Kryptorynek lubi być emocjonalny. Jednak to, czy naukowcy i ich badania mają rację, jest kwestią dyskusyjną.
Kolejne wiadomości już wkrótce!
Nie przegap naszych kryptowiadomości i włącz powiadomienia – kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu. Dołącz też do naszej społeczności na Facebooku.