IOTA Qubic, część 1 – Połączenie świata rzeczywistego ze światem kryptowalut na wyciagnięcie ręki

iota-qubic

W pierwszej połowie 2017 r. pojawiła się na rynku nowa waluta o nazwie IOTA () i od razu weszła w towarzystwo największych walut. Powodów było kilka. IOTA należy do rodziny krypto, powszechnie nazywanych DAG (Directed acyclic graph), i ma wiele zalet w przeciwieństwie do klasycznego blockchain. Zespół programistów IOTY pochodził z Come from beyond, pseudonim Sergeya Ivanchegla, który opracował proof of stake i stworzył walutę NXT. Qubic to kolejna warstwa IOTY, która ma stworzyć rewolucyjne środowisko. Dzisiaj spojrzymy na to, czym naprawdę jest Qubic. 

IOTA i tangle

By zrozumieć, czym jest Qubic, należy najpierw zrozumieć, czym jest IOTA. Nie mam zamiaru rozpisywać wszystkich szczegółów, ograniczę się do podstaw. IOTA to DAG, jak już wcześniej wspomniano. DAG-i mają widoczne zalety w przeciwieństwie do blockchainów, ale nadal są niezweryfikowaną technologią, więc wiele osób jest wobec nich nastawiona sceptycznie.

DAG IOTY nazywa się Tangle. Jest to sieć transakcji dopasowana do reguł matematycznych, dzięki czemu każda transakcja może zostać zatwierdzona. Użytkownicy sieci widzą następnie, że transakcje są w porządku, chociaż nie każdy weryfikator ma dostęp do wszystkich transakcji.

IOTA działa inaczej niż klasyczne blockchainy. Nie ma górników, weryfikacja transakcji dokonywana jest przez samych użytkowników. Dzięki temu oraz architekturze DAG, IOTA posiada szczególną właściwość. Im większa sieć, tym będzie szybsza i bezpieczniejsza. Pułap liczby transakcji jest zgodny z pułapem danych, które można puścić w ogólnoświatowy obieg. To sprawia, że ​​IOTA jest idealnym kandydatem na internet rzeczy, a Qubic to kolejny krok do tego by IoT mógł funkcjonować.

Protokół Qubic

Nazwa Qubic pochodzi od Quorum based computing (QBC). Jest to specyficzny rodzaj współużytkowania mocy obliczeniowej, w którym kworum reprezentuje najniższą możliwą liczbę głosów, aby umożliwić komuś wykonywanie operacji w systemie rozproszonym. Sama nazwa w sumie podpowiada, czym jest Qubic.

Qubic to protokół, który działa na sieci IOTA i jest rozwiązaniem do obliczeń w sieci rozproszonej. Zasadniczo można sobie wyobrazić, że Twój komputer ma być paliwem dla aplikacji IOTA, a ponieważ wiele komputerów pracuje razem, potrzebują wspólnych reguł, aby działały dobrze.

Dzięki protokołowi Qubic, będzie można tworzyć na IOTA inteligentne umowy, oracle (systemy integrujące dane do sieci IOTY) lub tworzyć ramy dla udostępniania mocy obliczeniowej. Protokół Qubic zasadniczo tworzy w sieci przestrzeń, umożliwiając proste dzielenie się mocą obliczeniową praktycznie we wszystkich działaniach związanych z wykorzystaniem komputerów.

Samo w sobie jest to wystarczająco silny argument do śledzenia IOTA i projektu Qubic, ale istnieje coś jeszcze. Jak pisałam na początku, sieć IOTA wymaga największego możliwego współczynnika obciążenia. Im większy ruch w sieci, tym bezpieczniejsza i silniejsza sieć będzie (w przeciwieństwie do BTC lub ETH, które wtedy zwalniają). A dzięki wykorzystaniu mocy obliczeniowej Tangle, sieć będzie znacznie bezpieczniejsza, pozwalając na stworzenie superkomputera światowego.

Odmiany qubików

Istnieją różne warianty qubic, ale najpierw należy wyjaśnić nazewnictwo. Protokół Qubic to seria reguł dla qubików. Te dwa pojęcia są różne. Qubik może być następnie określany jako kalkulacja oparta na kworum, które jest obliczany w oparciu o protokół Qubic.

Qubiki oracle są pierwszą aplikacją protokołu Qubic. Oracle znaczy dosłownie wyrocznia, ale w związku z kryptowalutami chodzi o stworzenie strumienia danych z innego środowiska do danego łańcucha blokowego lub DAG. Protokół Qubic pozwoli na proste tworzenie oraclów, które tworzą bramkę danych sieci IOTY i jednocześnie sprawdzają, czy dane są poprawne. Oznacza to, że do sieci dotrą dane, na przykład w postaci temperatury twojego inteligentnego domu lub zużycia hamulców inteligentnego samochodu.

Innym szczególnym zastosowaniem qubics będzie możliwość dzielenia się ich mocą obliczeniową. Protokół pozwala każdemu w sieci na tworzenie żądań lub udostępnianie ich mocy obliczeniowej. Jedną z ostatnich, ale nie mniej ważnych właściwości jest, że protokół tworzy inteligentne kontrakty w sieci IOTA. Każda inteligentna umowa ma pewną moc obliczeniową, którą muszą zapewnić prawdziwe urządzenia, a dzięki protokołowi Qubic możliwe będzie tworzenie złożonych inteligentnych kontraktów. Będą w stanie zintegrować nawet oracle, dzięki czemu inteligentne umowy będą miały dostęp do prawdziwego świata.

Teraz powinieneś mieć podstawowe pojęcie, czym jest protokół Qubic i jaki jest jego zasięg. W następnym rozdziale przyjrzymy się, jakie będzie rzeczywiste zastosowanie protokołu Qubic

Nie przegap naszych kryptowiadomości i zasubskrybuj powiadomienia – kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu. Dołącz do naszej społeczności na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here