Liczba stron internetowych propagujących malware do wydobywania kryptowalut wzrosła o 700%

malware (1)

Liczba stron internetowych rozpowszechniających oprogramowanie skupione na wydobycie kryptowalut (szczególnie Monera) wzrosła w ostatnich miesiącach o ponad 700%.

Firma Cyren zajmująca się bezpieczeństwem Internetu odkryła, że ponad 1,4% wszystkich stron internetowych w grupie monitorowanej ma działający skrypt do wydobywania kryptowalut. Jak dotąd ostatni pomiar, jaki firma wykonała, był 6 miesięcy temu. W tym czasie skrypt na wydobywanie zawierało tylko 0,12% monitorowanych stron.

W ciągu pół roku wzrost o 725%

Jest to ogromny wzrost zainfekowanych stron aż o 725% w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Według Cyren ta liczba może rosnąć równolegle z rozwojem całego rynku z kryptowalutami, ponieważ istnieje duża grupa ludzi, którzy również chcą się na tym wzbogacić.

Istnieją 2 różne sposoby uruchamiania skryptów na stronach internetowych. Pierwsza opcja polega na tym, że sam skrypt jest celowo instalowany przez właściciela strony. Drugi przykład dotyczy sytuacji, w której strona trzecia jest odpowiedzialna za instalację, a właściciel stron nawet nie musi o tym wiedzieć.

Jednak wspólnym mianownikiem w obu przypadkach pozostaje to, że użytkownik tej strony nie wie o takim oprogramowaniu. Skrypty pochodzą z zainfekowanych stron internetowych, następnie są pobierane do komputera, a strona jest uruchamiana w tle.

Najbardziej wydobywa się Monero

Najczęściej wydobywaną kryptowalutą w taki sposób jest Monero. Według raportu firmy Cyren wynika to z faktu, że jest to anonimowa waluta, której wydobycie jest łatwe do wdrożenia w przeglądarce internetowej, podczas gdy bardzo trudno jest ją ujawnić. Podstawą jest zatem zainstalowanie najnowszej wersji oprogramowania antywirusowego i dodatków przeglądarki (Add-ons) w celu blokowania skryptów.

Wniosek

Technologia stale się rozwija. Hakerzy reagują w ten sam sposób i ulepszają swoje skrypty tak, że trudno je odkryć. Mamy nadzieję, że dostawcy usług internetowych i eksperci od zabezpieczeń internetowych zawsze szybko znajdą rozwiązanie, aby zapobiec tego typu atakom.

Nie przegap naszych innych wiadomości i zasubskrybuj dzwonek wiadomości w lewym dolnym rogu. Nie zapomnij obejrzeć nas na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here