Zadaniem naszego magazynu jest nie tylko przekazywanie ciekawych wiadomości lub wprowadzanie informacji na temat kryptowalut, ale także zapoznanie z innym interesującym tematem, mianowicie chodzi o handlowanie na giełdzie.
Nasz artykuł jest wstępem do tego zagadnienia i wierzymy, że wkrótce przedstawimy szczegółowe poglądy i techniki, żeby zorientować się w świecie handlu na giełdach. Oto pierwszy z serii artykułów.
Podstawowe pojęcia
Prawdopodobnie najbardziej podstawową częścią i wskaźnikiem na każdej giełdzie jest wykres. Mówiąc prościej, chodzi o historię poszczególnych transakcji. Podstawowym elementem „budowlanym” są świece, które pozwalają nam odczytać maksymalną i minimalną cenę za dany okres. Wskazują one na cenę otwarcia i zamknięcia danego okresu, kolor świecy wskazuje, czy cena otwarcia była większa niż cena zamknięcia (czerwona) lub mniejsza (kolor zielony).
Orderbook
Ten termin oznacza listę zleceń czekających na realizację, uszeregowaną według najlepszej ceny dla kontrahenta. Jeśli znajdzie się kupujący lub sprzedawjący według rodzaju zamówienia, wprowadzone zamówienia są przetwarzane w dokładnej kolejności. Należy pamiętać, że o ile podczas polecenia BUY płaci, że najwyższa cena jest w pierwszej kolejności, polecenie SELL jest odwrotne – na pierwszym miejscu jest najniższa cena.
Limit Buy/Sell
Za pomocą tego polecenia składamy zamówienie w orderbooku i czekamy, dopóki nie znajdzie się kontrahent (kupujący/sprzedawca), żeby nasze żądanie lub oferta była zrealizowana.
Market Buy/Sell
Ten rodzaj polecenia pozwala na natychmiastową wymianę. Podaje się ją, akceptując cenę zawartą w orderbooku. Jeśli ilość, którą kupujesz lub sprzedajesz, jest większa niż ilość kontrahenta z orderbooka, transakcja będzie miała miejsce tylko częściowo, a pozostała część zostanie umieszczona w kolejności, w której oczekuje na opracowanie.
Volume
Jest to liczba, która znajduje się na wykresie. Jest wyświetlana jako kolumna pod każdą ze świec, a jej rozmiar określa objętość zrealizowanych transakcji dla danego okresu czasowego.
Zmienność
W większości przypadków mówimy o wysokim lub niskim poziomie. Podczas gdy na rynku panuje niski lub spokojny okres z dość stabilnym poziomem cen, w wypadku wysokiego widzimy ogromne wahania cen.
Dla każdego początkującego inwestora na giełdzie zaleca się wypróbowanie małych rodzajów transakcji (kupno/sprzedaż), założenie konta/portfela, utworzenie kopii zapasowej i jej odnowienie z małą ilością pieniędzy. W przypadku jakiegokolwiek błędu uniknie niepotrzebnej utraty swoich finansów.
W drodze do zysku
Naturalną intencją każdego przedsiębiorcy jest zysk. Ale jak to osiągnąć? Z mojego punktu widzenia jest tak, że im więcej się starasz, tym bardziej psujesz. Każdy początkujący oczekuje 100 % wskazówek i sygnałów, które doprowadzą go do pożądanego celu. Ale tak to nie działa. Nawet najlepsze sygnały nie zawsze są zyskowe.
W handlu chodzi o ilość udanych i nieudanych transakcji. Intencją nie jest osiągnięcie zysku, ale ogólnie dodatniego udziału procentowego (na przykład 70 transakcji z wydajnością 100). Wraz z dokładnym zarządzaniem pieniędzmi (money managementem) prowadzi właśnie takie podejście do rentowności. Ale ponieważ prawo utrzymania wagi jest ważne również na rynku, więc aby ktoś zarabiał, musi być ktoś, kto znów straci.
Należy pamiętać, że na rynku są profitraderzy, którzy poświęcają dużo czasu na edukację i monitorują sytuację. Nazwijmy je jako grupę numer 1 (możemy nawet włączyć roboty, którzy są oprogramowani i handlują automatycznie).
Grupa numer 2 to wieloryby. Są to uczestnicy, którzy mają ogromne bogactwo. Nie tylko są dobrymi handlarzami, ale dzięki dużej ilości kapitału mogą przesunąć rynek w kierunku, w jakim potrzebują. Dzięki temu zachowaniu mogą manipulować całym nastrojem, a początkujący często wpadają w panikę. Albo sprzedają zbyt „nisko” – „week hands”, albo naodwrót zbyt wysoko, czyli FOMO (Fear of missing out – strach przed zagubieniem).
Ostatnią grupę oznaczymy numerem 3. Do tej grupy należy cała reszta, to znaczy w dużym stopniu my wszyscy. Wreszcie, co o tym myślicie? Kto ma przewagę w tej wojnie psychologicznej? Czy ktoś nadal chce robić 25 transakcji dziennie?
Podstawą sukcesu są badania i edukacja
Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, z czym handlujesz. Kryptowaluty nie są kupowane według koloru logo lub ładnej nazwy, mówiąc w przenośni. Poza zasadniczym studiowaniem projektu (całkowita liczba monet, zespół odpowiadający za kryptowaluty, cele i potencjał w przyszłości), ważne jest monitorowanie tego, co coin przynosi nowego, oraz sposobu, w jaki autorzy przestrzegają warunki opublikowanych w ich Roadmapach.
Tylko po rozważeniu wszystkich tych aspektów możesz myśleć o zakupie. Powinno to być rozłożone na wiele części i podkreślone dokładną i długoterminową strategią, w której trzymasz kryptowaluty (najlepiej w portfelu). Podczas spadków podstawową zasadą jest nie panikować. Jeśli jesteś przekonany o swojej inwestycji, powinieneś podczas spadków kupować, obniżając średnią cenę zakupu. Możesz przeczytać więcej o tej technice w naszym artykule tutaj.
Jednak zakupem nic się nie kończy. Musimy śledzić bieżący rozwój rynku. Zawsze miej na uwadze, dlaczego kupiłeś kryptowaluty, co zobaczyłeś w momencie zakupu i czy są nadal aktualne. Nie panikuj ani nie zostawiaj innych uczestników rynku, aby na ciebie wpływali, bo oni chcą cię zmusić do sprzedaży ze stratą.
Dobry wybór kryptowalut, obniżenie średniej ceny zakupu i HODL – taą drogą powinieneś iść!
Nie przegap naszych wiadomości kryptowalutowych i zasubskrybuj powiadomienia. Kliknij dzwonek w lewym dolnym rogu, aby uzyskać instrukcje. Ponadto, obserwuj nas na naszej stronie na Facebooku i nie przegap najnowszych wiadomości.