Przedstawiamy trzy najbardziej obiecujące ulepszenia Bitcoina

Top 3 BIPs

Można śmiało powiedzieć, że Bitcoin to najbardziej znaną i najcenniejsza kryptowaluta, lecz jego blockchain nie jest doskonały. W reakcji na to programiści stworzyli wielu innych kryptowalut. Każda z nich ma własny blockchain, zaprojektowany w celu zapewnienia funkcji, którymi Bitcoin () nie dysponuje. W końcu niektóre z tych kryptowalut mogą również usunąć Bitcoin z pierwszego miejsca, jeśli by zestaw tych funkcji był wystarczająco przekonujący.

Próbując potwierdzić i promować dominację Bitcoina, jego twórcy pracują nad kilkoma ulepszeniami znanymi jako BIP.

W naszym artykule przyjrzymy się trzem najbardziej obiecującym.

BIP nr 1 – Lightning Network

Zasada Lightning Network została po raz pierwszy przedstawiona w 2015 roku przez Josepha Poona i Thaddeusa Dryja. Koncentruje się na zwiększeniu skalowalności poprzez wprowadzanie natychmiastowych płatności poza środowiskiem blockchaina (off-chain). Utworzenie sieci kanałów mikrokanałowych poza łańcuchem pozwala na mikropłatności od wartości (0,00000001 BTC). Ponadto transakcje te będą wykonywane niemal natychmiastowo bez długiego czekania.

Lightning Network umożliwia wykonywanie nielimitowanych transakcji bez konieczności przechowywania wszystkich danych w blockchainie. Jedyną informacją zapisaną w łąńcuchu jest ilość Bitcoinów w portfelu oraz procentowe udziały stron zaangażowanych.

BIP nr 2 – M.A.S.T.

„Merkelized Abstract Syntax Tree” pozwala na określenie danych na większą głębokość, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości danych, które należy zarejestrować w blockchainie.

M.A.S.T. jest połączeniem dwu narzędzi – Mercle Tree i Abstract Syntax Tree (AST).

Abstract Syntax Tree (AST) to sposób opisania programu poprzez podzielenie go na poszczególne części. Ułatwia analizę i optymalizację. AST łączy każdą funkcję z jej zależnymi, dopóki nie zostaną do nich przypisane wszystkie zależności.

Z drugiej strony, Mercle Tree pozwala sprawdzić, czy pojedynczy element jest składnikiem unikalnego identyfikatora członków bez obecności całego pliku. Na przykład portfele Bitcoin SPV wykorzystują Mercle Tree do efektywnego wykorzystania przepustowości. Sprawdzają, czy poszczególne otrzymane transakcje są członkami bloku, bez konieczności przejmowania całego bloku.

W skrócie, technika AST pozwala podzielić program na poszczególne części. „Drzewa” pozwalają następnie sprawdzić, czy poszczególne części należą do kompletnego programu bez obecności całego programu. Zmniejsza to wielkość transakcji, zwiększa prywatność i wprowadza możliwość większych, inteligentnych umów.

Istnieją trzy ulepszenia M.A.S.T. 

Pierwszym z nich jest BIP 114, stworzony przez Johnsona Lau, programistę Bitcoin Core. Celem wniosku jest zwiększenie wydajności w sieci poprzez wprowadzenie nowego skryptu, który jest określany jako merkelized script. Skrypt ograniczyłby zapotrzebowanie na dużą ilość danych transakcji, przy zachowaniu większej prywatności podczas transakcji.

BIP 116 i BIP 117 to dwa udoskonalenia zaprojektowane przez programistę spółki Bitcoin Core, Marka Friedenbacha, sposobem na który pozwala M.A.S.T jeżeli są realizowane łącznie. Różnica między projektami jest taka, że pierwszy obsługuje wszystkie skrypty aktualnie w sieci Bitcoin, podczas gdy drugi obsługuje tylko macierzyste adresy SegWit.

BIP nr 3 – transakcje poufne

Gregory Maxwell pracuje nad koncepcją poufnych transakcji Bitcoin. Jak sama nazwa wskazuje, to ulepszenie obejmuje wprowadzenie wyższego poziomu ochrony prywatności danych zawartych w sieci Bitcoin. Dotyczy to zarówno transakcji, jak i adresów.

Przed adaptacją SegWit dodanie poufnych transakcji do bloku Bitcoin wymagało HardForku. Jednak od czasu aktualizacji możliwe jest dodawanie i wdrażanie tego kodu wyłącznie przy pomocy SoftForku.

Dopuszczenie transakcji poufnych pozwoliłoby konkurować z innymi altcoinami, takimi jak Monero (XMR) i Zcash () (ZEC). To właśnie te firmy odnoszą duże korzyści z rosnącego popytu na prywatne transakcje.

Wniosek

Wprowadzenie BIP miałoby pozytywny wpływ na zwiększenie prywatności, zwiększenie szybkości transakcji, a także integrację złożonych plików danych, takich jak inteligentne kontrakty, bez zwiększania obciążenia sieci. Umożliwiłoby to również sieci Bitcoin obsługę znacznie większej ilości transakcji, a tym samym poprawienie ich skalowalności. Będziemy kontynuować proces wdrażania BIPs, aby uzyskać najnowsze informacje.

Przetłumaczone ze słowackiego oryginału, którego autorem jest Marek Hološka

Nie przegap naszych kryptowiadomości i zasubskrybuj powiadomienia – kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu, aby uzyskać instrukcje. Śledź nas również na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here