Bitcoin – kryptowaluta, jak działa?

Co to jest Bitcoin

Bitcoin () to kryptowaluta utworzona w 2009 roku przez człowieka / grupę ludzi o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Jest to także pierwsza udana waluta cyfrowa z możliwością zmiany światowego modelu ekonomicznego.

Pierwszy był Bitcoin

Główną ideą tej technologii jest odejście od „fiat” pieniędzy, tzn. pieniędzy, które nie są pokryte i które są kontrolowane przez bank centralny. Bitcoin jest w pełni zdecentralizowany i był pierwszą kryptowalutą na świecie. Działa w sieci peer-to-peer znanej jako Blockchain. Do nikogo nie należy. Nikt, łącznie z autorami, rządami lub korporacjami, nie może kontrolować, manipulować, fałszować, konfiskować kont lub kontrolować przepływów pieniężnych. Bitcoin jest walutą deflacyjną. Oznacza to, że jego wartość zwiększa się z czasem. To bardzo rzadka cecha w naszym napędzanym inflacją świecie.

Możesz być zainteresowany tym artykułem: Wszystko, co musisz wiedzieć o kryptowalutach

Po uruchomieniu z Bitcoina stał się termin. W 2011 r. jego cena przekroczyła aż 1000 USD za monetę i spadł do 50 USD. Dwa lata później odnotowano drugi ogromny wzrost o 750 USD. W chwili pisania tego artykułu Bitcoin osiągnął 3 000 dolarów. Dziś wartość wynosi około 13 aż 14 tysięcy dolarów. Jego maksimum to niesamowitych dwadzieścia tysięcy dolarów. Wielu teraz wierzy, że świat jest w końcu gotowy na przyjęcie kryptowalut.

Jak działa Bitcoin i Blockchain

Technologia, dzięki której Bitcoin stał się fenomenem, jest równie rewolucyjna jak kiedyś Internet. Wszystko odbywa się w udostępnionej bazie danych Blockchain. Jest to w pełni zdecentralizowana sieć komputerów, które wspólnie weryfikują transakcje, sprawdzają i przechowują informacje, szyfrują płatności przychodzące i wychodzące oraz ogólnie dbają o prawidłowe funkcjonowanie. Każdy może stać się częścią Blockchainu. Kiedy oferujesz moc obliczeniową swojego komputera, zaczynasz wydobywać Bitcoin. Sieć wynagrodzi ci się w zamian ułamkiem monet Bitcoina, którymi możesz normalnie płacić, wymienić go za inne kryptowaluty lub złote, dolary czy euro. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Blockchain, polecamy nasz artykuł: Co to jest Blockchain.

W ciągu ośmiu lat istnienia Bitcoina wydobyto 16,4 mln monet, w tym milion, które wydobyła grupa Satoshi Nakamoto i przed wprowazeniem Bitcoin-Blockchainu przypisali je sobie na swoje konto. Jednak liczba ta nie będzie rosnąć w nieskończoność. Wiadomo już, że w obiegu może znajdować się maksymalnie 21 milionów monet BTC. Zostało już tylko 4,6 miliona. Z biegiem czasu wydobycie staje się jednak bardziej wymagające. Według najnowszych założeń ostatnia moneta Bitcoin zostanie wydobyta około 2140 roku. Rzeczywistość jest jednak bardziej interesująca. Trudność wydobycia gwałtownie wzrasta i do znalezienia ostaniej monety potrzeba nieskończonej ilości mocy obliczeniowej. Oznacza to, że możemy zbliżyć się do osiągnięcia ilości 21 milionów monet, ale nigdy ich nie zdobędziemy.

Kto troszczy się o Bitcoin

Oczywiście tak ważny element technologii jak Bitcoin nie może działać samodzielnie. Ktoś musi się tym zajmować. Jego twórca usunął się w cień w 2010 roku. Od tego czasu walutą zarządzają wolontariusze z całego świata. Od 2011 roku na temat Bitcoina i jego potencjale organizowane są konferencje w Nowym Jorku, Pradze i Londynie. We wrześniu 2012 r. pojawiła sie Bitcoin Foundation, która zajmuje się infrastrukturą, wykrywa zagrożenia bezpieczeństwa i dostosowuje Bitcoin do bieżących potrzeb. Cóż, przynajmniej próbuje.

Kto jest właścicielem Bitcoinu

Biorąc pod uwagę, że Bitcoin nie należy do nikogo, o jego losie decyduje się poprzez głosowanie. Jedno z nich dotyczyło przejścia do nowego protokołu SegWit2X i zwiększenia bloku podstawowego do 2 MB. 83% sieci obsługiwało nowy protokół i zostało ono aplikowane pod koniec sierpnia 2017 r.

Bitcoin nie jest jedyną krtptowalutą na rynku. Najbardziej zbliżony do niego jest jego młodszy brat Litecoin. Na pewno nie przegap artykuł w linku powyżej.

Jak kupić Bitcoin?

Jeśli posiadasz kwalifikacje techniczne i nie przeszkadza ci czekanie, możesz korzystać z coinbase. Ta strona jest niestety tylko w języku angielskim. Jeśli obawiasz się, że nie masz wystarczająco dużo pieniędzy na Bitcoin, mamy dobrą wiadomość, nie musisz kupować całego Bitcoina.

Dowiedz się więcej o Bitcoinie w naszych artykułach.

Śledź nas na naszym Facebooku, gdzie możesz rozmawiać na temat kryptowalut z innymi członkami społeczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here