Ripple – kryptowaluta dla banków

Ripple

Ripple  to  system rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym, kantor wymiany walut i sieć transmisyjna stworzona przez firmę Ripple (dawniej Ripple labs, jeszcze dawniej OpenCoin). Znany również jako protokół Ripple Translation (RTXP). Działa na podstawie publicznego protokołu dystrybucji internetowej. Jednak w przeciwieństwie do Bitcoina lub Etherea, jego sieć dystrybucyjna działa poprzez synchronizację i porównywanie danych każdego węzła zamiast procesu wydobycia. Zapewnia to wyższą prędkość i mniejsze zużycie mocy obliczeniowej. System ma również własny token (kryptowalutę) znany jako XRP.

Więcej informacji znajdziesz w artykule:  Czym jest krypytowaluta?

Ta technologia jest używana głównie przez banki. Transakcje typu Ripple są szybsze, tańsze i bezpieczniejsze niż transakcje klasycznych scentralizowanych systemów. Do największych partnerów należy UniCredit, UBS i Santander, protokół jest coraz częściej przyjmowany przez inne banki i instytucje finansowe.

Spółka Ripple

Ripple została założona w 2004 roku przez Ryana Fuggera. W tym czasie pracował w lokalnym systemie biznesowym w Vancouver. Jego pierwotnym celem było stworzenie bezpiecznego zdecentralizowanego systemu, który pozwoliłby osobom i firmom tworzyć własne waluty i wysyłać je między sobą. Fugger później ustawił pierwszą iterację swojego systemu znaną jako RipplePay.com. Jed McCale równolegle w 2011 rozpoczął tworzenie systemu cyfrowej waluty. W tym systemie transakcje były weryfikowane przez synchronizację i porównywanie węzłów sieci. W 2012 roku Jeb zatrudnił Chrisa Larsena i razem zwrócili się do Ryana Fuggera. Po dyskusji z członkami firmy została podjęta decyzja o utworzeniu kryptowaluty, a Chris Larsen i Jeb McCaleb założyli OpenCoin. W kwietniu 2013 r. opracowano protokół Ripple’a, a we wrześniu zmieniono nazwę firmy na Ripple Labs. Ostatnia zmiana nazwy nastąpiła w październiku 2015 r.

Z biegiem lat firma ta zdobyła wiele nagród. Do najciekawszych należą:

  • Luty 2015 – 10 najlepszych innowacyjnych firm świata
  • Sierpień 2015 – Pionier technologii ze Światowego Forum Ekonomicznego
  • Grudzień 2015 r. – Ventures, KPMG. Fintech 100
  • Czerwiec 2016 – 5 najlepszych firm Fintech

5 maja 2015 r. firma Ripple Labs otrzymała grzywnę w wysokości 700 milionów USD za naruszenie ustawy o tajemnicy bankowej. Następnie firma zgodziła się podjąć kroki zaradcze, które polegałyby na handlowaniu kryptowalutami XRP wyłącznie za pośrednictwem zarejestrowanych usług pieniężnych i firm. Inne ulepszenia obejmowały usprawnienie wstecznego śledzenia transakcji.

Zobacz nasze krypto-wiadomości na naszym facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here