W pierwszej i drugiej części tej serii opisaliśmy regulacje w USA, Kanadzie i Azji. W dzisiejszym artykule skoncentrujemy się na Australii i krajach afrykańskich. Jeśli nie czytałeś naszych poprzednich artykułów, znajdziesz je po kliknięciu – część 1 i część 2.
Australia
W wyniku finansowego skandalu, który miał miejsce w Bank of Australia w sierpniu 2017 r., Rząd Australii podjął kroki podobne do Japonii. Jej celem było wzmocnienie przepisów dotyczących prania pieniędzy i uregulowanie walut cyfrowych. W wyniku tych regulacji australijscy brokerzy również wycofali depozyty w walucie krajowej.
W grudniu 2017 r. Australijski Organ Podatkowy (ATO) wskazał kierunek, w którym może podążać stosunek do kryptowalut. Bitcoin i inne waluty cyfrowe nie zostały jeszcze zaklasyfikowane jako waluta, ale jako składnik aktywów. W związku z tym powinny podlegać temu samemu opodatkowaniu, co inne zyski kapitałowe.
Nigeria
W ubiegłym roku największa gospodarka afrykańska przeżyła recesję, która spowodowała kryzys w krajowej walucie. Doprowadziło to do znacznego wzrostu obrotów walut cyfrowych. Po tym, gdy rząd ograniczył dostęp do dolara, mieszkańcy zwrócili swoją uwagę na Bitcoin ().
Na początku stycznia 2017 r. Centralny Bank Nigerii (CBN) wskazał, że zakaże kryptowaluty, ale za krótko informacje te zostały zdegradowane przez zastępcę dyrektora CBN Musa Itopa Jimoha. Uzasadnił to tym, że:
„Bank Centralny nie może kontrolować ani regulować Bitcoina. Tak samo nikt nie sprawdza ani nie reguluje internetu. Nie jesteśmy ich właścicielami. „
Chociaż według raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego kraj już wychodzi z kryzysu, a prognozy przewidują wzrost PKB, gubernator CBN Edwin Emefiele powiedział 25 stycznia 2018 r.:
„Kryptowaluty i Bitcoin są jak hazard. Bank centralny nie może wspierać żadnych rozwiązań i form handlu, które mogłyby prowadzić do zmniejszenia oszczędności naszych obywateli. „
Ghana
Gubernator Banku Ghany, Ernest Addison, 22 stycznia 2018 r., powiedział w mediach, że Bitcoin nie jest legalny. W parlamencie w Ghanie istnieje już jednak projekt ustawy, który pozwoli na korzystanie z cyfrowych walut. Być może najciekawszą wiadomością z tego kraju jest to, że Narodowy Bank zamierza zainwestować 1% rezerw państwowych w Bitcoiny.
Afryka Południowa
Afryka Południowa jest relatywnie progresywna w stosunku do kryptowalut. W lipcu ubiegłego roku samorząd rozpoczął współpracę z dostawcą blockchain, aby stworzyć zrównoważony system regulacji.
W przeszłości kraj miał problemy ze swoją walutą narodową, południowoafrykańskim randomem, który był kilkakrotnie amortyzowany w ciągu ostatniej dekady. W 2015 r. kurs waluty spadł w wyniku dewaluacji o 26%. Ale kolejna dewaluacja, której udało się uniknąć, zagrażała ostatnią wiosnę.
Zobaczymy, czy przywódcy tego kraju zdecydują się podjąć ryzyko, podobnie jak ich koledzy z Ghany i zainwestują w Bitcoiny. W każdym razie ciągła amortyzacja waluty krajowej i ewentualny zakaz kryptowalut mogłyby nie tylko spowodować zagrożenie dla gospodarki, ale także znaczne zniechęcenie u ludzi.
W końcowej części tego cyklu o regulacjach przedstawimy opinie poszczególnych krajów w Europie.
Nie przegap naszych innych wiadomości. Kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu. Nie zapomnij również śledzić nas na naszym Facebooku.