Seul planuje uruchomić własną kryptowalutę

Burmistrz metropolii Seul w Korei Południowej ogłosił, że planuje uruchomienie własnej kryptowaluty. Ma na celu wsparcie i rozwój Blockchain i kryptowalut w Korei Południowej. Technologie chce również wykorzystać w administracji i usługach publicznych.

Burmistrz stolicy Republiki Koreańskiej Park Won-soon ogłosił 30 marca, że planuje uruchomić własną miejską kryptoalutę o nazwie S-coin. W tym kierunku poszła na przykład Estonia. Burmistrz Seulu, zgodnie ze swoim oświadczeniem, zamierza uczestniczyć w działaniach legislacyjnych i prawnych, a jego celem jest przede wszystkim stworzenie lepszych warunków dla rozwoju Blockchain i cyfrowych walut.

„Seul jest światowym liderem w dziedzinie informatyki i komunikacji. Jest to także jedno z miast, które przewodzi czwartej rewolucji przemysłowej. Myślę, że te technologie należy dalej wspierać i studiować,” powiedział Park Won-soon. Między innymi wspomniał, że konieczne jest skupienie się przede wszystkim na aspektach prawnych dotyczących kryptowaluty i przygotowanie wsparcia instytucjonalnego i prawnego. Według gazety The Hankyoreh wprowadzenie monety S zaplanowano na koniec kwietnia tego roku.

Estcoin: Ważny krok w kierunku digitalizacji lub nieszczęśliwy błąd?

Blockchain i kryptowaluty znajdują również wsparcie w innych krajach. Podobny krok, jaki zrobiło miasto Seul, dotyczył także np. Estonii, która w ubiegłym roku przedstawiła propozycję pierwszej kryptowaluty (kryptotokena) wspieranej przez rząd, Estcoin. Tokeny mają być dostępne za pośrednictwem ICO, a propozycją było, aby Estcoin stał się narodową wirtualną walutą. Powinien to być znaczący krok w dziedzinie dygitalizacji e-obywatelstwa, w którym Estonia jest wyraźnym liderem i o którym my możemy tylko śnić.

Jednak projekt napotkał na szereg problemów, a jego przyszłość nie jest jeszcze jasna. Jednym z pytań jest na przykład to, jak zostanie rozwiązane wydawanie tokenów po zakończeniu ICO. Nie jest jeszcze jasne, czy blockchain będzie zaangażowany w projekt, ani jak rząd estoński będzie obsługiwać pieniądze ICO. Problemem są inwestycje w sektorze prywatnym i publicznym.

Ponadto Estoński Bank Centralny nie wypowiada się pozytywnie na temat Estcoina i nazywa go niefortunnym błędem. Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego, również wypowiada się negatywnie do estońskiego eksperymentu. Odrzuca wszelkie możliwości kryptowaluty wspieranej przez państwo w Unii Europejskiej. Wyraźnie stwierdził, że: „Walutą strefy europejskiej jest euro”.

Regulacja może być problemem

Innym problemem dla S-coina może być ścisłe podejście kraju do walut cyfrowych. Do końca stycznia weszły w życie przepisy zakazujące transakcji zaszyfrowanych między anonimowymi kontami, chociaż pierwotny plan rządu południowokoreańskiego był, aby całkowicie je zakazać. Park Won-soon sugeruje jednak, że sytuacja może się zmienić w przyszłości na korzyść walut cyfrowych i blockchainu. Mówi o możliwości swobodnego środowiska regulacyjnego.

Wniosek

Wydaje się, że mimo pułapek prawnych i problemów kraju, włącznie z problemami estońskiego Estcoina, nie traci burmistrza stolicy Korei Południowej nadziei. Park Won-soon mówi również o potencjale wykorzystania technologii blockchainu i kryptowalut w administracji, transporcie publicznym i innej infrastrukturze. W listopadzie ubiegłego roku, ogłosił rząd metropolitarny w Seulu współpracę z Samsung SDS, z myślą do roku 2022, aby opracować strategię blockchainu oparte na innowacjach w Seulu, koncentrując się na pomocy społecznej, bezpieczeństwie publicznym i transporcie. Celem projektu jest również zwiększenie przejrzystości usług rządowych.

Liczba kryptowalut państwowych lub przynajmniej inicjatyw w tym kierunku rośnie. Niektóre z nich są od początku problematyczne, na przykład Petro. Inne są bardzo obiecujące, ale pytanie brzmi, czy państwem regulowana kryptowaluta to nie zbyt duży krok od oryginalnej idei stworzenia kryptowalut – decentralizacji. Jak myślisz? Mają państwowe kryptowaluty szansę i powinny być realizowane, czy jest to tylko inna forma zwykłych pieniędzy czyli Fiata?

Nie przegap nowych wiadomości i włącz opcję dzwonka w lewym dolnym rogu lub śledź nas na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here