Jak uniknąć schematu Ponziego w kryptosferze

schemat Ponziego piramida finansowa

Istnieje kilka rodzajów przestępstw w kryptoświecie. Jednym z nich są cyberataki, kolejne są wynikiem braku informacji i edukacji w branży – tak zwane schematy Ponziego, czyli piramidy finansowe. Artykuł skupia się na tym, jak zidentyfikować te schematy w odpowiednim czasie.

Brak świadomości

Większość ludzi (laików i zaczynających przygodę w kryptoświecie) uważa, że ​​ Bitcoin () i inne kryptowaluty są narzędziami do zarobienia ogromnych pieniędzy w krótkim czasie w dodatku przy minimalnej inwestycji. Właśnie takiej naiwności i braku świadomości wykorzystują oszuści, którzy pozbawiają łatwowiernych milionów dolarów. Jakie jest rozwiązanie? Dosyć proste – trzeba się doinformować.

Na co zwracać uwagę?

Oto kilka rzeczy, które mogą Cię ostrzec o potencjalnym oszustwie:

Sprawdź konto firmy i jej zespołu w mediach społecznościowych

Za każdym razem, gdy otrzymasz ofertę z nieznanego źródła, weź swój telefon lub komputer i wyszukaj firmę z ofertą na Twitterze. Sprawdź datę dołączenia, liczbę obserwujących, tweety, odpowiedzi na tweety i oczywiście czy ich konta zostały już wcześniej sprawdzone.

Dlaczego? Oszuści zazwyczaj używają za każdym razem nowych kont i mają bardzo niewielu obserwujących. Jeśli tak jest, od razu zablokuj tych użytkowników. Jeżeli się okaże, że mają całkiem przyzwoitą liczbę obserwujących, sprawdź członków zespołu tej firmy. Zobacz, kto jest dyrektorem generalnym, dyrektorem ds. operacyjnych, dyrektorem technicznym itp. Jeśli znajdziesz wśród nich wątpliwe nazwiska, unikaj ich!

Sprawdź fora kryptograficzne, Ask Questions, przeszukuj sieć i podpytaj lokalną grupę FB

Podobnie jak każdy inny nowoczesny przemysł, kryptosfera ma wiele forów internetowych, na których nowi użytkownicy mogą uzyskać rzetelny obraz o firmach, projektach i tokenach. Jeśli oferta jest „zbyt piękna, by była prawdziwa”, zapytaj o nią uczestników na tych forach, możesz otrzymać cenną uwagę i wartościową odpowiedź.

Oprócz forów internetowych zapoznaj się z najnowszymi wiadomościami o tych firmach lub osobach w Internecie. Jeśli znajdziesz coś wątpliwego, zgłoś to za pomocą odpowiednich kanałów.

Jeśli otrzymasz ofertę od jednej z istniejących firm, skontaktuj się z nimi za pośrednictwem Telegramu lub Twittera

Oszuści często używają nazw dużych firm, takich jak Ethereum () lub TRON (), a nawet tradycyjnych nazw, takich jak Google czy Amazon. Dlatego absolutnie konieczne jest sprawdzenie każdej oferty, za którą idzie prośba o transfer pieniędzy. W przypadku tradycyjnych firm skontaktuj się z ich pomocą techniczną, telefonicznie lub drogą e-mailową.

Śledź regularnie godne zaufania kanały z kryptoinformacjami (często mówimy o fałszywych schematach czy próbach oszustwa)

Jeśli nie chcesz zostać oszukany w żadnym momencie, najlepiej regularnie sprawdzać najnowsze wiadomości z kryptoświata. Możesz to zrobić za pomocą niezawodnych portali kryptograficznych, czytając o interesujących Cię projektach i śledząc nadchodzące wydarzenia.

Bycie informowanym o najnowszych osiągnięciach w branży kryptograficznej nie tylko pozwoli Ci zachować czujność i uchroni cię przed wejściem w piramidę finansową, ale pozwoli Ci jednocześnie lepiej zrozumieć kryptorynek.

Dowiedz się, jak działają kryptowaluty

Najlepszym sposobem na uniknięcie oszustwa jest praca nad własnymi umiejętności i zostanie ekspertem w dziedzinie. Tak, niewątpliwie wymaga to czasu i wysiłku, ale w końcu zdasz sobie sprawę, że warto. Wiele firm oferuje podstawowe szkolenia na temat działania kryptowalut, niektóre są nawet darmowe.

Wskazówka redaktora: Sprawdź nasze artykuły dla początkujących i opis głównych kryptowalut.

Prawie wszystkie solidne projekty prowadzą bloga, który wprowadzi Cię w nowe rozwiązania a także istniejące procesy i funkcje. Weź również udział w warsztatach prowadzących przez entuzjastów kryptowalut i ekspertów z Twojej okolicy.

Podsumowanie

Według ostatnich badań większość poszkodowanych została zwabiona w fałszywe programy z nagrodami i prezentami, takimi jak wycieczki, laptopy, komputery, darmowe telefony etc. Dlatego ważne jest, aby wszyscy zrozumieli, że nic na świecie nie jest za darmo i z pewnością nie na rynkach finansowych.

Kolejne wiadomości już wkrótce!

Nie przegap naszych kryptowiadomości i włącz powiadomienia – kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu. Dołącz też do naszej społeczności na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here