Znanych osób z kryptosfery już, dzięki nam, trochę poznaliście, ale żadna z tych osobowości nie była nam tak bliska jak Marek „Slush” Palatinus z Czech. Z radością przedstawiamy zatem czeskiego wizjonera, który stoi za takimi projektami jak Slushpool czy Trezor.
Życie przed krypto
Pomimo faktu, że życie Marka Palatinusa jest bardzo związane z krypto, to informacje o tym, co robił przed nimi, trudno znaleźć. Jak sam o sobie napisał na Bitcoin ().com, w młodości miał przygodę z grą na skrzypcach, ale bardzo krótką. Pasję znalazł w komputerach i stał się prawdziwym geekiem (maniak IT), który spędzał prawie cały swój wolny czas przed komputerem.
Dzięki jego pasji do komputerów i technologii, postanowił rozpocząć studia na Uniwersytecie w Hradcu Králové, gdzie w 2009 roku zdobył tytuł na kierunku Information Managment. Już w czasie studiów pracował dla różnych firm, głównie w Republice Czeskiej. Przykładowo dla NetCentrum, gdzie pracował jako programista, czy też dla Česka spořitelna, gdzie nie tylko doskonalił swoje umiejętności informatyczne, ale także uzupełnił swoje wiedzę o finansowe i bankowe know-how.
Początki w krypto
Marek Palatinus odkrył kryptowaluty i Bitcoin bardzo wcześnie. Według jego własnych słów, natknął się na Bitcoin już w roku 2010. Stopniowo zaczął się tą „technologiczną ciekawostką” interesować coraz bardziej. Dzięki temu nauczył się wiele o ekonomicznych i społecznych aspektach Bitcoin. Już w 2011 roku zakończył pracę etatową i zaczął się w pełni poświęcać tylko Bitcoinowi i, jak sam mówi, nie wie, w jaki sposób miałby z tej niesamowitej podróży wrócić (o powrocie „do normalności” nawet nie myśli).
Marek Palatinus wykorzystywał kryptowaluty od ich samego początku. Właśnie dlatego starał się, jak najszybciej, pomóc temu sektorowi i był bardzo aktywnym członkiem krypto-społeczności. To mu się z pewnością udało, głównie ze względu na dwa główne projekty – SlushPool i Trezor.
SlushPool
Slush (oficjalny pseudonim Marka Palatinusa), jest także częścią nazwy jednego z najbardziej znanego Bitcoin mining poola na świecie. SlushPool powstał 27. listopada w 2010 roku. W tym czasie była to unikalna koncepcja „wspólnego wydobywania”. Właśnie z tą ideą przyszedł Marek Palatinus.
Na początku było to miejsce do pośredniczenia usług znane pod nazwą Bitcoin.cz Mining. Później został przemianowany na SlushPool i był pierwszym publicznym „wydobywcą”, który świadczył usługi użytkownikom na całym świecie.
Trezor i SatoshiLabs
Slush Pool nie jest ostatnim dziełem Marka Palatinusa. W czasie, gdy większość z nas prawdopodobnie nawet nie słyszała o kryptowalutach, Slush już był świadomy niebezpieczeństw związanych z tym sektorem. Właśnie dlatego zaczął intensywnie rozważać pomysł bezpiecznego przechowywania kryptowalut poza komputerem.
Jest jednym z ludzi, którzy założyli SatoshiLabs. Dziś piastuje w niej stanowisko prezesa generalnego. Prawdopodobnie nie słyszałeś o tej firmie. Ale na pewno kojarzysz jedno z jej najważniejszych dzieł. Trezor, hardware portfel i prawdopodobnie jeden z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania krypto.
Wlaśnie ten pierwszy hardware porfel Bitcoin, który obsługuje teraz kilka znanych kryptowalut, popełnił Mark Palatinus. Fakt, że udało mu się stworzyć naprawdę świetny projekt i użyteczne narzędzie wskazuje nie tylko popularność urządzenia, ale również recenzje specjalistów bezpieczeństwa z cyfrowego świata. Są prawie całkowicie pozytywne, większość ekspertów rekomenduje urządzenie i twierdzi, że jest bardzo intuicyjne.
Wskazówka redakcyjna: Jak wybrać odpowiedni portfel dla kryptowalut?
Wniosek
By opisać wszystkie sukcesy i osiągnięcia tego człowieka musilibyśmy stworzyć kilka osobnych artykułów. Ten z dziś ma służyć jako krótkie streszczenie o tym, jak bardzo kryptoświat potrzebuje Marka Palatinusa, jak bardzo jest dla niego niezbędny. Na pewno w naszym magazynie poruszymy osiągnięcia innych kryptosław, to zdecydowanie nie koniec.
Źródło:
linkedin.com
ccn.com
forum.bitcoin.com
Nie przegap naszych kryptowiadomości i zasubskrybuj powiadomienia – kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu, aby uzyskać instrukcje. Śledź nas również na Facebooku.