Jak wybrać odpowiedni portfel kryptowalut

Krypto portfel

Portfel kryptowalut jest niezbędny do przechowywania i do dalszego zarządzania kryptowalutami. W Internecie można dziś znaleźć wiele różnych portfeli, które można podzielić na dwie podstawowe grupy: „hot” czyli on-line i „cold” inaczej portfele off-line.

Zalety i wady hot (on-line) portfeli

Można zainstalować hot (on-line) portfele softwarowe na smartfonie lub komputerze. Są one stale podłączone do sieci i nadają się do częstych transferów. Jednak pod względem bezpieczeństwa są nieco gorsze.

Problem polega na tym, że w oprogramowaniu może wystąpić luka w zabezpieczeniach, a w razie incydentu hakerzy mogą obrabować całe konto. Po prostu wystarczy, że przedostaną się do klucza prywatnego, a wszystkie coiny znikną. Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swoich monet, możesz pomyśleć o rozwiązaniu off-line.

Zalety i wady cold (off-line) portfeli

Portfel off-line to zasadniczo prywatny klucz przechowywany na urządzeniu, które nie jest podłączone do Internetu. Niezależnie od tego, czy chodzi o portfel hardwarowy typu Trezor, Ledger czy papierowy portfel (kartka papieru, na której zapisany jest klucz). Te portfele mają jedną wielką zaletę, hakerzy nie dostaną się do środka.

Wadą portfela Cold (off-line) jest to, że z nich nie wyjmiesz swoich kryptowalut. Najpierw trzeba podłączyć portfel do Internetu (Trezor, Ledger) lub zaimportować klucz prywatny.

Najlepszy sposób to trzymanie niewielkiej ilości kryptowalut w portfelu on-line a pozostały kapitału przechowywać w portfelu off-line. Bardzo ważną i dodatkową funkcją ochrony kapitału jest weryfikacja dwuskładnikowa, czyli instalacja niezawodnego programu antywirusowego oraz tworzenie kopii danych.

Lista sprawdzonych portfeli kryptowalut

MyEtherWallet

Ten on-line portfel umożliwia przechowywanie Ethereum (), wszystkich jego forków i tokenów ERC-20. Wiele osób używa go do zakupów ICO.

Waves Wallet

Portfel Waves to jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych portfeli we współczesności. Obsługuje wszystkie duże kryptowaluty i przechowuje je bezpośrednio na blockchainie Waves, skąd można je natychmiast wysłać do innych Waves portfeli za minimalne opłaty. Ponadto istnieje możliwość skorzystania ze zdecentralizowanej giełdy Dex.

Blockchain.info

Ten portfel był pierwszym portfelem Bitcoin () i nadal jest bardzo popularny. Jest dostępny w dowolnej przeglądarce, ma nie tylko wersję desktopową, ale także aplikację mobilną. Jest jasny, prosty i bardzo bezpieczny – firma nie ma dostępu do osobistych kluczy użytkownika. Jedynym minusem jest to, że często występują awarie.

Coinbase

O tym portfelu pisaliśmy wcześniej, instrukcje znajdziesz tutaj. Jest to niezawodny on-line portfel z aplikacjami na iOS i Androida, natychmiastowym potwierdzeniem transakcji i dodatkowymi środkami ochrony finansowej. Coinbase ma jednak dostęp do kluczy prywatnych swoich użytkowników i dlatego nie może się pochwalić absolutnym bezpieczeństwem. Właściciele powinni również być przygotowani na dodatkowe sprawdzanie przez bank przy wypłacie pieniędzy na kartę bankową.

Cryptonator

Uniwersalny portfel online, który wspiera Bitcoiny i podstawowe altcoiny. Jest dostępny dla komputerów i smartfonów. Jedną ze słabych stron jest to, że wymaga obecność strony trzeciej oraz pobiera stosunkowo wysokie opłaty prowizyjne.

Exodus

Desktopowy portfel o bardzo ładnym wyglądzie, wysokim poziomie bezpieczeństwa i ochronie kluczy prywatnych. Pozwala na pracę z wieloma kryptowalutami, a zarazem na zamianę kryptowalut bezpośrednio w portfelu. Wadą może być ograniczona podaż altcoinów i brak aplikacji mobilnej.

Trezor

Jest to najbardziej niezawodny rodzaj portfela kryptowalut- hardware. Nadaje się do przechowywania dużych ilości przez długi czas i ma wysoki poziom bezpieczeństwa. Dotad nie odnotowano żadnych zapisów o naruszeniu jego bezpieczeństwa. Kontrola jest intuicyjna i zgodna ze wszystkimi głównymi systemami operacyjnymi, takimi jak Windows, Linux, OS X. Największą wadą jest jego cena (89 €). Nie nadaje się do codziennego użytku i handlu kryptowalutami w jednym czasie.

Rahakott

Portfel kryptowalut, który łączy szybkość transakcji z wysokim poziomem ochrony danych. Nie wymaga również potwierdzenia rejestracji mailowo lub SMS-em. Możesz zwiększyć bezpieczeństwo włączając weryfikację dwuskładnikową. Za pomocą interfejsu API możesz sparować portfel z zewnętrznymi usługami sieciowymi i aplikacjami mobilnymi.

Wniosek

Niezależnie od tego, czy wybierzesz portfel on-line, czy off-line, ważne jest, by wiedzieć, że twoje kryptopieniądze nigdy nie są i nie będą zapisane bezpośrednio w portfelu. Dokumentacje dotyczące waluty i kwoty, którą posiadasz, są rejestrowane w blockchain. Portfele kryptowalut stanowią tylko bramę do sieci blockchain.

Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule o blockchain.

Nie przegap nowe wiadomości i włącz opcję dzwonka w lewym dolnym rogu lub śledź nas na Facebooku.

Przetłumaczone ze słowackiego oryginału, który napisał Martin Mudry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here