W ostatniej części naszej mini-serii, w której omawiamy rozporządzenia w różnych częściach świata, przyjrzymy się obecnej sytuacji w Europie. Jeśli przegapiłeś poprzednie części, możesz spojrzeć na nie w poniższych linkach. Artykuły prawne zostały już opublikowane w USA i Kanadzie, Azji i Afryce oraz Australii.
Wielka Brytania i Unia Europejska
Podczas gdy Brexit, zaplanowany na marzec 2019 r., podzieli gospodarkę Zjednoczonego Królestwa i Unii Europejskiej, poglądy obu stron dotyczące regulacji kryptowalut zostają ujednolicone.
W dniu 4 grudnia 2017 r. angielskie dzienniki The Guardian i The Telegraph poinformowały, że rząd Wielkiej Brytanii i Unia Europejska przygotowały plany zakończenia anonimowości osób handlujących monetami cyfrowymi. Głównym powodem jest koncentracja na zwalczaniu prania pieniędzy i uchylania się od opodatkowania.
Plan UE będzie wymagał od operatorów giełd właściwego audytu kont i raportowania o wszystkich podejrzanych transakcjach. W dniu 18 grudnia 2017 r. komisarz ds. gospodarczych i walutowych, Pierre Moscovici, powiedział agencji Bloomberg, że UE nie podejmie prób uregulowania bitcoinów. Jednak dwa dni później jego kolega Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. Euro powiedział dziennikarzom, że:
„Istnieje wyraźne ryzyko dla inwestorów i konsumentów związane z wahaniami cen, w tym ryzyko całkowitej utraty inwestycji i możliwość manipulacji na rynku.”
Na początku tego roku francuski minister gospodarki Bruno Le Maire ogłosił utworzenie grupy roboczej zajmującej się regulowaniem kryptowalut. Podobnie reagował Joachim Wuermeling, członek zarządu niemieckiego Bundesbanku, wzywając do skutecznej regulacji waluty cyfrowej na skalę globalną. Podobnie brytyjska premier Theresa May, która podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Dawosie powiedziała:
„Musimy bardzo poważnie traktować waluty cyfrowe. Zwłaszcza ze względu na sposób, w jaki mogą być użyte zwłaszcza poprzez przestępców.”
Podczas gdy Wielka Brytania i UE jeszcze oficjalnie nie ogłosiły ukończenia regulacji prawnych, należy się spodziewać, że pierwsze przepisy prawne mogą pojawić się jeszcze tej wiosny.
Szwajcaria
Szwajcaria znana jest z progresywnego podejścia do praw indywidualnych, a trend ten pozostał aktualny nawet w przypadku kryptowalut.
Johann Schneider-Ammann, minister gospodarki, powiedział 18 stycznia 2018 r., że chce, aby Szwajcaria stała się „kryptonarodem”. Jednym z pierwszych kroków, jakie podjęło państwo, było powołanie grupy roboczej w celu zwiększenia pewności prawnej, zachowania integralności i zapewnienia neutralnych technologicznie regulacji.
Rosja
Na początku wydawało się, że Rosja pozytywnie skonfrontuje się z cyfrowymi walutami. Wskazywała na to postawa szefowej Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej, Elviry Nabiulliny. We wrześniu 2017 r. stwierdziła, że Bank Centralny nie nałoży żadnych ograniczeń i przepisów dotyczących walut cyfrowych.
Wniosek
Jak widać, poszczególne kraje dopiero zaczynają myśleć o wprowadzaniu przepisów. Z mojego punktu widzenia minie trochę czasu, zanim urzędnicy państwowi zjednoczą się w skutecznych działaniach i wdrożą je w życie. Musimy mieć nadzieję, że ich plany będą korzystne dla całego kryptorynku, ponieważ pewien stopień regulacji może ostatecznie przynieść większe bezpieczeństwo podczas inwestowania w kryptowaluty.
Nie przegap naszych innych wiadomości i kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu. Nie zapomnij również śledzić nas na naszym Facebooku.