Aukcja obrazu Andy’ego Warhola odbędzie się na blockchainie Ethereum

Andy-Warhol

Napisaliśmy wiele artykułów o tym, że technologia blockchain znalazła swe miejsce w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy chodzi o naukę, technologię, przemysł czy usługi, każda z tych branży może docenić i czerpać korzyści z jego podstawowych atrybutów – niezmienności, szybkości i przejrzystości.

732 BTC za jeden obraz

Dom aukcyjny zdecydował się skorzystać z blockchain do aukcji „14 Small Electric Chairs’ pędzla światowej sławy amerykańskiego malarza Andy’ego Warhola(1928-1987), namalowanego w 1980 roku.

Aukcja, którą ogłoszono w dniu 20 czerwca br., odbyła się pod patronatem firmy Dadiani Fine Art, zorganizowaną we współpracy z platformą blockchain Maecenas Fine Art. Cała sprzedaż odbędzie się na blockchainie Ethereum a cena końcowa obrazu Warhola zostanie określona i potwierdzona przez smart kontrakt.

Jeśli chodzi o samą cenę tego malowidła, dzieło jest obecnie wyceniane na 732 BTC czyli ± 5,6 miliona dolarów. W przypadku zmiany kursu, cena w kryptowalucie zostanie oczywiście odpowiednio dostosowana zgodnie z aktualnymi warunkami rynkowymi.

Blockchain w świecie sztuki

Choć w przeszłości już wykorzystano kryptowaluty do  sprzedaży dzieł artystycznych (Art Stage w Singapurze sprzedał cztery obrazy w styczniu 2018), to w tym wypadku chodzi o wyraźnie wyższą kwotę, która może zostać pokryta w walutach cyfrowych za pracę tego wybitnego artysty.

Założycielka Dadiani Syndicate, Eleesa Dadiani, powiedziała:

„Naszym celem jest zapewnienie możliwości inwestowania w sztukę na poziomie globalnym. Technologia blockchain pomoże nam rozszerzyć rynek i wprowadzić nowy rodzaj nabywców skupionych na sztuce i luksusie. „

Dadiani, która nazywa siebie „Królową krypto”, jest przekonana, że ​​bogaci ludzie szukają nowych sposobów inwestowania a profil milionerów się zmienia. Podobnie twierdzi dyrektor generalny Maecenas, Marcelo García Casil, który uważa, że ​​ten rodzaj aukcji może pomóc zmienić rynek sztuki.

Wskazówka redakcyjna: Jeśli chcesz kupić darmowe kryptowaluty i otrzymać dodatkowe 10 USD za pierwszą rejestrację na CoinBase, przeczytaj nasz poradnik.

Wniosek

Wszystko wskazuje na to, że technologia blockchain zaczyna wkraczać w świat sztuki. Niektórzy eksperci uważają, że może to pomóc w identyfikacji fałszywych pieniędzy, które są szczególnie rozpowszechnione w przypadku handlu z obrazami.

Współzałożyciel protokołu Codex, Jess Houlgrave, na niedawnej konferencji w Londynie powiedział, że ponad 40 procent wszystkich dzieł sztuki na rynku to falsyfikaty. Właśnie niezmienność i przejrzystość blockchain może pomóc w śledzeniu i pilnowaniu zapisów oryginalnych dzieł, a tym samym zapewnić właścicielom lub kupującym dowód ich autentyczności.

Źródło: 
ccn.com
forbes.com

Nie przegap naszych kryptowiadomości i zasubskrybuj powiadomienia – kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu, aby uzyskać instrukcje. Śledź nas również na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here