Wszystko wokół kryptowalut i technologii blockchain mknie szybko do przodu, prawie codziennie pojawiają się nowe badania, które koncentrują się na różnych aspektach związanych z kryptoświatem. Na przykład jedno z najnowszych badań skupiło się na zmyślonych obrotach giełdowych.
Fikcyjne wolumeny giełdowe
Według Sylvaina Ribesa, przedsiębiorcy i naukowca, możliwe jest, że obroty kryptowalut na niektórych giełdach mają być zmyślone. Razem powinny wynieść ponad 3 miliardy dolarów. W badaniu opublikowanym 10 marca 2018 r. Ribes skupił się na kilku giełdach, ale skrytykował w szczególności Okex i Huobi. Uważa, że te giełdy podają nieprawdziwe informacje na temat sprzedawanych wolumenów na giełdach.
Ribes wybrał interesującą metodę w swoich badaniach. Na każdej giełdzie, którą testował, sprzedał 50.000 dolarów w kryptowalucie (Bitcoin, Ethereum, Litecoin itd.). Następnie obserwował, w jaki sposób taki handel obniży cenę danej kryptowaluty, a co za tym idzie, jaki wpływ miałaby jego sprzedaż na cenę na giełdzie.
Okex i Huobi największymi grzesznikami
Ribes twierdzi, że chociaż Okex jest obecnie największą giełdą według dziennego wolumenu, to duża część z tego jest po prostu sfałszowana.
„Jak tylko się zalogowałem i zacząłem badać wolumen obrotu na giełdzie Okex, odkryłem, że sztucznie zawyżają te liczby i to aż śmiesznie wyraźnie.”
Ribes zabrał się również za Huobi – twierdzi, że aż 81,8% jej wolumenów jest fałszywych. To nie pierwszy raz, kiedy te dwie giełdy brane są na celownik z powodu oskarżeń o podrabianie swych dzienne obrotów. Ribes, by nie jednostronnie analizować czy wręcz atakować te giełdy, postanowił za pomocą Twittera zaprosić zespoły z giełd by całą sytuację skomentowały.
Warto nadmienić, że niemal natychmiast po opublikowaniu badań, swoje stanowisko przedstawił również prezes giełdy Binance, Zhao Changpeng. Osobiście badania ocenił pozytywnie i stwierdził, że jest to bardzo dobra, dogłębna analiza.
Wniosek
Sądzisz, że niektóre z czołowych giełd mogą sztucznie zwiększać swoje wolumeny? Uważasz, że badanie Ribesa można uznać za atak na dobre imię giełd i nie powinno się go traktować poważnie? Podziel się swoim zdaniem w komentarzach.
Nie przegap naszych kolejny kryptowiadomości i zasubskrybuj powiadomienia. Kliknij dzwonek w lewym dolnym rogu, aby uzyskać instrukcje. Śledź nas również na Facebooku i bądź na bieżąco z nowinkami z kryptosfery.