Banki europejskie mogłyby inwestować w Bitcoiny

W odpowiedzi na ostatnie wydarzenia np. wprowadzenie Bitcoin () futures na giełdy amerykańskie, prezes Europejskiego Banku Centralnego publicznie powiedział, że banki europejskie mogą być z czasem zainteresowane kryptowalutami.

Bitcoin tematem spotkania Parlamentu Europejskiego

Mario Draghi, prezes EBC, podczas przemówienia wprowadzającego na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, w tym tygodniu, skoncentrował się na zagadnieniu kryptowalut i omówił dyskusje, które odbyli inni członkowie podczas spotkania. Draghi wcześniej powiedział, że władze nie odnotowały jeszcze, że którykolwiek z europejskich banków byłby zainteresowany inwestowaniem w kryptowaluty. Przeciwnie, podkreślił, że „Unia Europejska ma minimalny apetyt na waluty cyfrowe, takie jak Bitcoin. Dodał, że dzieje się tak pomimo wzrostu zainteresowania publicznego w obszarze kryptowalut.

To jednak, jak powiedział, może wkrótce ulec zmianie dzięki głębszemu przenikaniu kryptowalut w sektor finansów publicznych. Draghi powiedział:

„W świetle ostatnich wydarzeń, takich jak wprowadzenie Bitcoin futures na giełdy amerykańskie, możliwe jest, że banki europejskie będą bardziej zainteresowane kryptowalutami i mogą w nie inwestować. Zdecydowanie zbadamy tę możliwość. „

Ze strony Maria Draghiego jest to niezwykłe stanowisko, ponieważ opisał on wcześniej „nieuregulowane” kryptowaluty i Bitcoin jako bardzo ryzykowne i wezwał banki do ponownego rozważenia, czy chcą w nie inwestować. Pomimo pogardy wielu banków na Wall Street, największy rynek giełdowy na świecie, Grupa CME, wprowadził na rynek Bitcoin futures w połowie grudnia ubiegłego roku. Zrobiła to tydzień później niż konkurencyjna CBOE.

Dyrektor Europejskiego Banku Centralnego wskazał również, że można ustanowić centralny system kontroli w celu nadzorowania ryzyka związanego z aktywami cyfrowymi wobec instytucji lub banków.

Nadzór nad kryptowalutami

Draghi powiedział już wcześniej, że EBC nie ma uprawnień do regulowania Bitcoina, ale jego opinia sugeruje, że banki europejskie mogłyby mieć większą kontrolę nad kryptowalutami i Bitcoinem. Nieco sprzeciwiał się jednak wcześniej, w październiku 2016 roku, kiedy powiedział, że kryptowaluty nie są na takim etapie, żeby EBC rozważała ich regulację.
W listopadzie Draghi dodał, że wpływ zdecentralizowanych kryptowalut, a mianowicie Bitcoina, jest minimalny i nie stanowi żadnego zagrożenia dla banków centralnych.
Nie przegap nowych wiadomości i włącz opcję dzwonka w lewym dolnym rogu lub śledź nas na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here