Blockchain może zmienić świat motoryzacji

blockchain

Niemiecki producent samochodów Porsche ogłosił, że zbada możliwości lepszego wykorzystania Blockchaina w swoich pojazdach. Zapowiedź z 27 lutego stwierdza również, że współpracują z XAIN nad badaniami.

(XAIN prowadzi badania i wzmacnia technologię Blockchain od 2014 r.)

Blockchain to rewolucyjna technologia, która chyba wszyscy już znają lub przynajmniej słyszeli o niej, przynajmniej w związku z kryptowalutami i Bitcoin. Można go jednak stosować w wielu innych dziedzinach, na przykład w medycynie, badaniach naukowych, sektorach finansowych w celu zwiększenia bezpieczeństwa w przestrzeni cybernetycznej, ale także w przemyśle motoryzacyjnym.

Blockchain służący do odblokowania samochodu a także do samodzielnej kontroli

Znany na całym świecie producent kultowych pojazdów, Porsche, powiedział wcześniej, że jest pierwszym producentem samochodów, który pomyślnie wdrożył i przetestował Blockchain. Można go zastosować na przykład do procesów, takich jak zdalne sterowanie pojazdu za pomocą aplikacji. Może również umożliwić tymczasowy dostęp do pojazdu innej osobie lub lepsze szyfrowanie danych i większe bezpieczeństwo. Porsche wskazał również, że technologia Blockchain może być stosowana w przyszłości do autonomicznych systemów sterowania pojazdem.

Aplikacja Porsche już pozwala na zdalne sterowanie pojazdem. Jednakże blockchain może przyspieszyć ten proces aż o sześć razy. Z technicznego punktu widzenia konieczne byłoby włączenie całego pojazdu do Blockchain, co pozwoliłoby na sterowanie pojazdem nawet bez zdalnego połączenia z serwerem, jak ma to miejsce obecnie.

„Można korzystać z blockchain, w celu zwiększenia bezpieczeństwa danych i przyśpieszenia ich przesyłania, dzięki czemu nasi klienci mogą być bardziej zrelaksowani w przyszłości”, powiedział Oliver Döring, dyrektor strategiczny ds. finansów w oświadczeniu prasowym.

Dane uzyskane podczas jazdy można zaszyfrować lokalnie przy użyciu Blockchain. Takie dane mogą być następnie kontrolowane, na przykład, przez innych kierowców lub sprzedawane integratorom. Przede wszystkim mogą być wykorzystywane do systemów sztucznej inteligencji i autonomicznych systemów sterowania pojazdem.

Porsche nie jest jedyną firmą w branży motoryzacyjnej, która bada wykorzystanie technologii Blockchain. Na przykład, firma ZF, bank UBS i  giganta oprogramowań IBM współpracują w sprawie stosowania  Car eWallet  , która pozwoliłaby na bezpieczne transakcje w przypadku płatności na stacjach, opłat drogowych lub parkingowych. Od zeszłego roku również Toyota testuje wykorzystanie modelu Blockchain.

Nie przegap naszych innych wiadomości i zasubskrybuj dzwonki informacyjne w lewym dolnym rogu. Nie zapomnij również śledzić nas na naszym Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here