Czym jest współpraca i dlaczego Bitcoin nie przetrwałby bez niej tak samo jak my

Współpraca jest potrzebna wszędzie tam, gdzie krzyżują się potrzeby i cele większej liczby osób. Żyjemy w szybko rozwijającym się społeczeństwie. To, co jeszcze niedawno było nowością, jest już dziś przestarzałe. Są jednak rzeczy, które się nie zmieniają. Do nich należy również współpraca.

Znaczenie współpracy

„Nie wiem, czym będzie się walczyć w czasie trzeciej wojny światowej, ale w czwartej będą to kije i kamienie.” – Albert Einstein

(źródło)

To zdanie jednego z największych naukowców wszechczasów przypomina nam, co się będzie działo, jeśli ludzkość nie nauczy się współpracować. Wszyscy potrzebujemy spokoju, czystego powietrza, zdrowego środowiska i źródła utrzymania, ale także radości i zabawy. Jednak ten stan nie tak łatwo utrzymać bez długotrwałej współpracy na poziomie jednostek i całych państw.

Czym jest współpraca

W społeczeństwie ludzi jest to pewna działalność, w której więcej ludzi (firm, państw…) pracuje, aby osiągnąć pewien cel, do którego wspólnie dążą i korzystają z niego. Odwrotnością jest rywalizacja i wojna, gdzie zwycięzca lub strona trzecia teoretycznie odnoszą korzyści, ale praktycznie z tego korzyści nie ma nikt.

Jednak rywalizacja jest utrzymywana jako mantra. Nadal słyszymy o znaczeniu konkurencyjnego środowiska, ale czy jest tak naprawdę? Proszę samodzielnie odpowiedzieć na to pytanie. Ograniczę się do stwierdzenia, że niczego nie należy przesadzać i że należy zawsze dążyć do zachowania równowagi.

Dzieci

Czy współpraca jest naturalną cechą? No tak. Małe dzieci przez chwilę na siebie patrzą a potem zaczynają się ośmielać i zaczynają wspólnie bawić. Kiedy się bawią, faktycznie współpracują. Chcąc się dobrze bawić i uczyć się czegoś, spontanicznie łączą się i bawią się wspólnie właśnie w tym celu.

Potem przychodzi czas szkoły, gdzie siedzą w ławkach i dosłownie zabrania im się wzajemnej pomocy. Prawdą jest, niestety, że naprawdę ważnych rzeczy, takie jak współpraca, dzieci nie uczą się w szkole. Na szczęście ludzie uczą się nie tylko w szkole i w dzieciństwie, ale przez całe życie.

Oczywiście, że istnieją wyjątkowi nauczyciele, którzy dają dzieciom więcej niż tylko oceny i zadania, ale wróćmy do współpracy.

Blockchain

Sam Bitcoin (), czy właściwie blockchain, jest doskonałym przykładem współpracy. Wszystkie artykuły sieciowe utrzymują je i działają, aby zapewnić, że wszystkie płatności są wykonane prawidłowo i pozostają w Blockchainie na zawsze zapisane i niezmienione. Bez tej współpracy kryptowaluty straciłyby swoją wartość, w wyniku czego prawdopodobnie by zniknęły.

Jeśli regularnie czytasz nasze artykuły, na pewno nie przegapiłeś wiele wiadomości na temat uzgodnionej współpracy (centrum danych, technologia Ripple, czy nawoływanie do współpracy regulacyjnej i wiele innych).

Wniosek

Ogromne znaczenie współpracy jest bezdyskusyjne. Współpraca pozwala wygrać wszystkim zainteresowanym stronom. Rywalizacja wysłała człowiekowi na Księżyc, obniżyła ceny i pozwoliła na wojnę. Współpraca zwiększa jakość, zachowuje spokój i pozwala nam nie zniszczyć planety. Nie będziemy musieli tak szybko przeprowadzać się na Marsa.

Nie przegap naszych innych wiadomości i kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu. Nie zapomnij również śledzić nas na naszym Facebooku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here