Dziesięć najważniejszych punktów szczytu G20

Prawie cały kryptowalutowy świat z napięciem obserwował szczyt G20. To wydarzenie było prawdopodobnie najbardziej oczekiwanym wydarzeniem w tym roku. Zebranie G20 w Buenos Aires jest już za nami, więc spójrzmy na to, czego dowiedzieliśmy się od polityków i co będzie na nas czekać w przyszłości. Przedstawiamy 10 najważniejszych punktów poruszonych na szczycie G20.

1.Kryptowaluty i blockchain powinny być dostosowane przez państwa

Niemal wszystkie kraje uczestniczące w spotkaniu G20 zgodziły się, że kryptowaluty mają siłę pomagać ludziom, którzy znajdują się obecnie w trudnej sytuacji gospodarczej. Według hiszpańskiego ministra finansów kryptowaluty mogą pomóc poszczególnym rządom poprawić sytuację gospodarczą w poszczególnych krajach.

2. Państwa zaczynają zdawać sobie sprawę z upadku tradycyjnej gospodarki

Ministrowie finansów zgodzili się również, że tradycyjna gospodarka jest w trakcie „przebudowy” i że nie jest już możliwe oddzielenie tradycyjnej gospodarki od ery cyfrowej (digital age).

3. Nie można uniknąć regulacji

To, co wszyscy wiemy, zostało ponownie potwierdzone podczas szczytu G20. Regulacji nie można uniknąć. Chociaż mówiono o gospodarce cyfrowej, politycy zwracali uwagę na fakt, że ludzie w odróżnieniu od gospodarki istnieją rzeczywiście i dlatego konieczne jest posiadanie kontroli nad daną technologią tak, jak jest we wszystkich sferach biznesu. To powinno chronić ludzi.

4. Regulować, ale nie zakazywać

Niezbędny dodatek do poprzedniego punktu trzeciego. Członkowie G20 zgodzili się, że kryptowaluty stały się ważną częścią dzisiejszego pokolenia i stanowią rewolucję nie tylko w ekonomii, ale także w innych sferach. Nie można ich całkowicie zakazać, wystarczy, jeśli przejdą one przez odpowiedni proces regulacyjny.

5. Nadchodzące opodatkowanie jest prawie pewne

Jednym z głównych punktów procesu regulacyjnego jest kwestia opodatkowania kryptowalut. Trzeba to bardzo starannie opracować, ponieważ niepoprawne zastosowanie podatków w tej sferze może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

6. Pierwsze wnioski regulacyjne zostaną przedstawione w lipcu

Przedstawiciele banków centralnych, the Financial Action Task Force (FAFT) i Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) będą działać wspólnie w zakresie regulacji kryptowalut. Pierwszy projekt powinnien ujrzeć światło świata dzienne już tego lata, najprawdopodobniej w lipcu. Przedstawienie odbędzie się podczas spotkania ministrów finansów.

7. Walka z przestępczością

Wszystkie powyższe regulacje łączy głównie jeden cel, a mianowicie walka z przestępczością związaną z kryptowalutami. Niezależnie od tego, czy chodzi o finansowanie terrorystów czy pranie pieniędzy, kryptowaluty nie należy już wiązać z podobnymi działaniami dla nich samych. Podobnie, będzie ważne uniknanie różnych oszustw, schematów Ponziego i innych podobnych złośliwych działań.

8.KYC – Know-Your-Customer

Nadal nie jest jasne, w jaki sposób kryptowaluty powinny być monitorowane. Właśnie KYC (Know-Your-Customer) może być znaczącą pomocą. Niezależnie od tego, czy będą to różne giełdy czy portfele. Jednak konkretne punkty, w których KYC powinien właściwie funkcjonować, nie są jeszcze jasne.

9. Europa chciałaby zostać liderem

Europa planuje przejąć proces regulacji kryptowalut w swoje ręce. Ale nie chce czekać do lipca. Niektóre państwa już się połączyły i utworzyły grupę ekspertów, którzy zamierzają przedstawić swoje pierwsze wnioski dotyczące regulacji kryptowalut. Wdrożenie praktycznych elementów regulacji powinno być jednym z głównych celów tej grupy roboczej, która przedstawi swoje propozycje jeszcze przed wspomnianym już lipcowym posiedzeniem.

10. Samoregulacja

Chociaż kwestia samoregulacji nie była oficjalnie omawiana podczas spotkania, można powiedzieć, że oficjalnie z nią się liczy. Z samoregulacją doświadczenie mają takie kraje jak Japonia, Portoryko czy Ameryka.

Wniosek

Oczywiście nadal będziemy koncentrować się na wszystkich punktach tego artykułu i będziemy śledzić, jak sytuacja rozwinie się do lipca. W przypadku pojawienia się jakiejkolwiek interesującego planu czy sugestii przed samym spotkaniem, z pewnością poinformujemy o tym w Kryptomagazynie.

Nie przegap naszych innych wiadomości i kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu. Nie zapomnij również śledzić nas na naszym Facebooku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here