Ethereum rozważa hard fork jako obronę przed ASIC minerami

Piper Merriam, twórca Ethereum blockchain, 30 marca opublikował propozycję dotyczącą Ethereum () Improvement Proposal (EIP) 958 , w której przedstawił ideę możliwego hard forku Etherea jako ochrony przed ASIC wydobywaniem.

Zaledwie kilka dni przed 28 marca, Vlad Zamfir, twórca z Fundacji Ethereum, zadał pytanie (patrz poniżej) swoim obserwatorom na Twitterze. Zdecydowana większość głosujących (57% z ogólnej liczby 4907 respondentów) wyraziło swoje poparcie dla hard forku.

Oba te przypadki pojawiają się krótko po tym, kiedy chiński producent ASIC minerów, Bitmain, ogłosił, że jest gotowy do uruchomienia pierwszego urządzenia do wydobywania kryptowalut, działającego na hash algorytmie Etash (chodzi o Proof-of-Work algorytm, który wykorzystuje również inne waluty cyfrowe, w tym Ethereum).

Vitalik Buterin zachowuje spokój, na razie

Whitepaper tej drugiej najbardziej popularnej kryptowaluty mówi, że Ethereum ma podwójną ochronę przed scentralizowanym wydobywaniem. Algorytm wymaga, aby wydobywcy „zwracali hashrate” dla danych losowo wybranych z transakcji w poprzednim bloku. Drugim środkiem, według Vitalika Buterina, jest również sam czynnik ludzki, w którym wydobywcy odkrywają, że pewien typ mocy obliczeniowej staje się dominujący, mogą zawrzeć w blockchainie dużą liczbę kontraktów, które będą specjalnie ustawione na wyciszanie i spowalnianie wydobycia za pomocą urządzeń ASIC.

Wskazówka redakcyjna: Przeczytaj nasz artykułBitmain przygotowuje Ethereum ASIC miner 

Monero także się broni

Dopiero niedawno Bitmain ogłosił, że w maju tego roku zacznie dostarczać pierwsze urządzenie Antminer X3, które będzie wykorzystywane do wydobycia. Podobnie jak w przypadku Ethereum, ta wiadomość nie była przyjęta zbyt entuzjastycznie. Deweloperzy Monero natychmiast zareagowali i powiedzieli, że Antminer X3 nie będzie mógł wydobywać ich kryptowalutę. Jednocześnie powiedzieli, że w sytuacji awaryjnej algorytm CryptoNight, na podstawie którego działa ta cyfrowa waluta, może zostać zmieniony.

Wniosek

Wygląda na to, że z jednej strony mamy dość pewną siebie chińską firmę produkującą sprzęt wyłącznie do wydobycia. Z drugiej strony są tutaj kryptowaluty i ich zespoły rozwojowe, które starają się (i wierzę, że będą to kontynuować) utrzymać równowagę w dziedzinie wydobycia. Czas pokaże, kto wyjdzie z tego pojedynku jako zwycięzca. W każdym razie Bitmain zarobił w 2017 roku niemałe pieniądze w wysokości od 3 do 4 miliardów dolarów.

Na koniec dodajemy wywiad z Vladem Zamfirem:

Nie przegap naszych innych wiadomości i kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu. Nie zapomnij również śledzić nas na naszym Facebooku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here