NASA rozwija autonomiczne statki kosmiczne przy pomocy Blockchain

Komputery i inne technologie są już naturalną częścią naszego życia, ale wciąż ewoluują w oszałamiającym tempie. Rzeczy, które zaledwie kilka lat temu nazwaliśmy science-fiction, nieważne czy chodzi o sztuczną inteligencją czy kryptowaluty, są teraz rzeczywistością. Do tego przyczynia się również Blockchain.

Prawdopodobnie wszyscy już słyszeli o kryptowalutach. A nawet jeżeli nie, to większość na pewno słyszała o Bitcoinie. Cena BTC wzrosła do 18 000 $ w momencie największej świetności. I choć Bitcoin () otworzył wrota innym kryptowalutom i kryptotechnologii, na największe oklaski zasługuje technologia, która stworzyła Bitcoin.

Wszechmogący Blockchain

Blockchain to właśnie jedna z najbardziej progresywnych technologii obecnego świata. Chociaż znamy go głównie z otoczenia kryptowalut, jego potencjał jest olbrzymi, a jego zastosowanie może znaleźć w przyszłości zostać wykorzystane wielu sektorach. Jego największym atutem jest bezpieczeństwo i dlatego zaczyna się nim interesować coraz więcej firm, instytucji badawczych, a nawet rządów w różnych krajach. Blockchain można wykorzystać w celu zabezpieczenia codziennych operacji finansowych, również w przemyśle samochodowym oraz podczas badań naukowych.

Od Bitcoina po sam kosmos

Potencjał Blockchaina został zauważony przez NASA, która chce wykorzystać go do badań kosmicznych w przestrzeni poza Układem Słonecznym i naszą galaktyką. Celem to nauka samodzielnego myślenia statków kosmicznych i stworzenie nowego sposobu komunikacji między nimi.

„Jeśli (statki) napotkają problem, który jest dla nich nowy, muszą mieć własną inteligencję. Ta im pomoże zrozumieć problem i znaleźć najlepsze rozwiązanie. W następstwie tego, przykładowo mogą wysyłać na Ziemię tylko niektóre dane. Albo mogą samodzielnie zrobić coś, co umożliwi im na dalszą pracę.”

Powiedział Rigo Roche, inżynier z ośrodka badawczego NASA Johna Glenna w Cleveland.

Roche opisuje przykładową sytuację, w której grupa satelitów poszukujących życia bakteryjnego na Marsie nagle znajdzie coś interesującego spośród setek zdjęć. Razem mogą ocenić, czy informacje na zdjęciu są naprawdę interesujące, czy nie. Na Ziemię mogą wysłać tylko jedno zdjęcie. Celem jest, by statki kosmiczne mogły decydować o własnej sztucznej inteligencji i nie musiały polegać w pełni na decyzji ludzi na Ziemi.

„Obecnie mamy do czynienia z niedociągnięciami w połączeniu, ponieważ dane są wysyłane na bardzo dużą odległość.”

Powiedział Thomas Kacpura, lider zespołu ds. sztucznej inteligencji w kosmosie. Dlatego, według eksperta ds. cyberbezpieczeństwa, Jin Wei Kocsisy, Blockchain nadaje się do takiego systemu. Według niej spełnia on wszystkie kryteria, w tym zdolność do pracy z niską wydajnością, ograniczonymi danymi i opóźnieniami w transmisji danych.

Nie przegap naszych innych wiadomości i zasubskrybuj dzwonek wiadomości w lewym dolnym rogu. Nie zapomnij śledzić nas na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here