Ubiegły rok 2017 moglibyśmy nazwać rokiem ICO, w 2018 roku wydaje się, że główne będą regulacje. Wydaje się, że rządy państw zareagowały na ogromny wzrost zainteresowania kryptowalutami. Stopniowo zaczynają przyjmować własne stanowisko w tej sprawie.
Serie poglądów z 15 krajów na temat kryptowalut
Niektóre kraje mają pozytywne nastawienie, ale są też takie, które odrzucają cyfrowe waluty. W tej mini-serii przedstawimy w naszym Kryptomagazynie 15 krajów i ich aktualną postawę wobec kryptowalut. W pierwszej części zapoznajemy się z opiniami rządów USA i Kanady.
USA
Publiczne handlowanie pochodnymi kryptowalutami
Commodity Futures Trading Commission (CFTC) stała się pierwszym amerykańskim regulatorem, który umożliwił publiczny handel pochodnymi kryptowalutami. (Futures to pojęcie dla kontraktu finansowego lub umowy zawartej między dwoma stronami z celem zakupu/sprzedaży określonej ilości towaru po wcześniej ustalonej cenie w określonym z góry czasie w przyszłości).
Sekretarz Ministerstwa Finansów, Steve Mnuchin, 12 stycznia 2018 r. w Klubie Ekonomicznym w Waszyngtonie, D. C. ostrzegł, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane do prania pieniędzy. Poinformował również, że Rada Stabilności Finansowej (FSOC) utworzyła grupę roboczą, która dokona kontroli tego wschodzącego rynku. Jej celem jest współpraca z krajami G20 i zapobiec Bitcoinowi stać się cyfrowym odpowiednikiem „szwajcarskiego konta bankowego.” Mnuchin miał na myśli osiągnięcie tego, aby kryptowaluty nie zostały zapisane na „tajnych kontach” bez wiedzy rządu i urzędów finansowych.
Swoje stanowisko oświetlił też przed uczestnikami Światowego Forum Ekonomicznego, które odbyło się w dniu 25 stycznia 2018 r. Uczestnikom dał wyraźny sygnał, że priorytetem jest zapewnienie, aby kryptowaluty nie używano do działań niezgodnych z prawem.
Znajdzie USA wzorzec w Azji Wschodniej?
26 stycznia 2018 r. zastępca dyrektora finansowego USA, Sigal Mandelker, podczas konferencji prasowej w Tokio podkreśliła postawę trzech krajów azjatyckich odnośnie tego, jakie zajmują stanowisko w problematyce kryptowalut. Mając na uwadze regulacje, które stopniowo zaprowadziły Chiny, Korea Południową i Japonia.
Zadecyduje definicja kryptowalut
Ważne jest, aby zauważyć, że znaczący wpływ na dalszy rozwój wydarzeń w USA będzie mieć również fakt, że urzędnicy państwowi decydują o definicji kryptowalut. Jeśli zaznaczą je jako walut, regulacje lub przepisy zostaną określone na poziomie rządu federalnego i organów regulacyjnych. Jeżeli jednak zauważą, że chodzi o formę „securities“ (w Ameryce tzw. papiery wartościowe), kryptowaluty, a także ICO, powinny przestrzegać tzw. „blue sky law“ na poziomie każdego państwa członkowskiego.
Jest to ustawa regulująca ofertę i sprzedaż papierów wartościowych w celu ochrony społeczeństwa przed oszustwami. Bez względu na to, jak przepisy różnią się w poszczególnych krajach, wszystkie wymagają rejestracji zarówno transakcji papierami wartościowymi, jak i biznesmenów i firm brokerskich.
Kanada
Financial Consumer Agency w Kanadzie nie uznaje kryptowaluty za legalną płatność. Jednak kraj ten nie stawia się do problemu bezpośrednio a priori negatywnie. W porównaniu z innymi krajami świata próbują zrozumieć tę branżę i uchwycić ją za pomocą odpowiednich przepisów.
Pierwsze przepisy dotyczące kryptowalut na świecie
Taką postawę podkreśla także projekt ustawy Bill C-31, która latem 2014 r. stała się pierwszą krajową regulacją kryptowalutową na świecie.
W ubiegłym roku, 24 sierpnia 2017 r., Kanadyjska Komisja Papierów Wartościowych (CSA) wydała zawiadomienie o charakterze regulacyjnym, potwierdzające możliwość zastosowania kanadyjskich przepisów dotyczących papierów wartościowych do operacji kryptowalutami. Jednocześnie zobowiązał się do udzielania uczestnikom rynku wskazówek analitycznych i inwestycyjnych.
Bank centralny nie widzi jeszcze realnej wartości Bitcoina
Jednak pojawiły się negatywne wiadomości. Ta ostatnia jest wyrazem dyrektora Centralnego Banku Kanady, Stephena Poloza, z 25. ledna 2018, który powiedział:
„Mam zastrzeżenia do nazwy kryptwaluty, ponieważ w rzeczywistości niesą walutami. Z mojego punktu widzenia chodzi bardziej o formę papierów wartościowych… Nie ma prawdziwej wartości dla czegoś takiego jak Bitcoin, więc nie możemy go postrzegać jako aktywum, które można analizować. Chodzi bardziej o spekulacje i hazard. „
Wniosek
Na koniec należy zauważyć, że Kanada przyjęła dyrektywę w ramach Stowarzyszenia Dyrektorów ds. Papierów Wartościowych (NASAA), ostrzegając przed niebezpieczeństwami walut cyfrowych i podkreślając wysokie ryzyko oszustwa.
W następnym rozdziale przyjrzymy się postawom krajów azjatyckich. Pod względem transakcji z kryptowalutami jest to jeden z najważniejszych rynków. Oznacza to, że zmiany w nastawieniu rządów tych krajów mogą w dużej mierze wpłynąć na ceny giełdowe.
Nie przegap naszych innych wiadomości i kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu. Nie zapomnij również śledzić nas na naszym Facebooku.