Regulacja kryptowalut w UE i USA bardzo się różni i z tego powinniśmy się cieszyć

paragraf

Ogłoszenie Facebooka o rozwoju Libry wywołało silną debatę na temat regulacji kryptowalut. Jednak opinie na temat regulacji UE i USA znacznie się różnią.

Wiadomość na temat tego, że Facebook ​​rozwija własną kryptowalutę o nazwie Libra, wywołało sporo zamieszania. Facebook dysponuje ogromną bazą użytkowników. 1,56 miliarda użytkowników loguje się codziennie na Facebooku. Ta baza użytkowników to potencjalni klienci kryptowaluty Libra. Tego obawiają się rządy i organy regulacyjne, które ostrzegają, że Libra może mieć negatywny wpływ na obecną gospodarkę. Temat Libry został niedawno omówiony na bankowej debacie Senatu USA.

To może Cię również interesować: Libra ma większą popularność od Ethereum i XRP razem wziętego

Donald Trump nie ufa kryptowalutom

Również prezydent USA, Donald Trump, skomentował niedawno plany Facebooka. W tweecie mówi, że nie jest fanem kryptowalut, których wartość jest bardzo niestabilna i „lżejsza od powietrza”. Kontynuował również, dodając wielce popularną opinię, że nieuregulowany obieg zasobów cyfrowych może zachęcać do nielegalnych działań, w tym handlu narkotykami.

 

Stwierdza także, że jeśli duże firmy technologiczne, takie jak Facebook, chcą rozpocząć opracowywanie i wydawanie własnych kryptowalut, muszą najpierw spełnić wszystkie odpowiednie przepisy i otrzymać status banku.

Regulacja kryptowaluty trwa od kilku lat

Rządy i organy regulacyjne od pewnego czasu mówią o wdrożeniu odpowiednich przepisów dotyczących kryptowalut. Jak dotąd wydaje się, że większość nie martwiła się o to i odkładała poszukiwania odpowiedniego rozwiązania. Ale teraz, gdy Facebook wyszedł na scenę z Librą i miliardem potencjalnych użytkowników, wszyscy wydają się zaskoczeni. Różnica między zasadami panującymi w Europie (a dokładniej w Unii Europejskiej) a USA zaczyna być coraz wyraźniejsza.

Główna różnica wynika z ustawodawstwa. Stosunkowo nowy i znacznie bardziej złożony system UE, wymaga procesu decyzyjnego z udziałem kilku suwerennych państw. Z drugiej zaś strony, USA czerpie korzyści ze z góry ustalonego ustawodawstwa, które sięga kilku wieków i które jasno określa proces między decyzjami państwowymi i federalnymi.

Ponieważ USA działa zgodnie z prawem zwyczajowym, sprawy są rozpatrywane niezależnie i często w dużej mierze opierają się na ostatecznej decyzji jednego sędziego. W związku z tym Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) udzieliła już kilku drobnym projektom kryptowalutowym kary za nieprzestrzeganie przepisów.

W UE do tej pory takie grzywny nie zostały nałożone. Przede wszystkim konieczne jest ustanowienie ram regulacyjnych i ich procesu. To może zająć parę lat. W ten sposób UE oferuje bankom i instytucjom finansowym udzielanie porad, jak postępować z kryptowalutami i jak sobie z nimi radzić.

Komisja Europejska i Parlament Europejski utworzyły centrum blockchain oraz forum, które mapuje inicjatywy blockchain w UE, a także gromadzi informacje i dane dla Komisji Europejskiej, aby pomóc im w rozwiązywaniu problemów regulacyjnych w  przypadku ICO, inteligentnych umów czy rynków wtórnych” – powiedział Peteris Zilgalvis, szef działu startupów i innowacji w Komisji Europejskiej, w wywiadzie z magazynem Forbes w ubiegłym roku.

System UE stwarza lepsze otoczenie regulacyjne

Tak więc system, który obecnie panuje w UE, wydaje się mniej wrogi wobec krypto i zapewnia lepsze środowisko regulacyjne. Tak też myśli Alex Alexandrov, dyrektor generalny Coinpayments, jednej z największych i najbardziej zróżnicowanych platform do płatności kryptowalutowych. Alexandrov jest jednocześnie założycielem sieci blockchain Velas AI.

Moim zdaniem, UE wyprzedza USA w dziedzinie praw kryptograficznych i stworzyła znacznie lepsze środowisko dla bankowości i regulacji. Stany Zjednoczone skupiają się bardziej na karaniu niż na wytycznych, podczas gdy UE stara się pozwolić przedsiębiorstwom czuć się pożądanymi i pracować z nowymi gałęziami przemysłu w znacznie jaśniejszy sposób”, mówi Aleksandrow.

Wydaje się, że Europa mniej obawia się kryptowalut niż USA. Widać to na przykład w takich krajach jak Francja, Szwajcaria i Malta. Pierwszy z wymienionych krajów, Francja, niedawno zatwierdziła kilka projektów kryptograficznych nadzorowanych bezpośrednio przez Urząd ds. Rynku Finansowego. Według dyrektora wykonawczego Urzędu, przygotowywane są nie tylko ramy regulacyjne, ale także prawne i podatkowe.

Podsumowanie

Oczywiście, ważne jest pozytywne podejście do rozwoju sektora, jednak jednocześnie trzeba zapewnić bezpieczeństwo klientów, poprzez odpowiednie regulacje. Obecnie firmy blockchainowe mogą działać w UE praktycznie bez ograniczeń. Może to jednak stanowić poważne ryzyko finansowe dla konsumentów. Agencje rządowe powinny współpracować z firmami blockchainowymi, by stworzyć bezpieczne środowisko dla wszystkich.

Kolejne wiadomości już wkrótce!

Nie przegap naszych kryptowiadomości i włącz powiadomienia – kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu. Dołącz też do naszej społeczności na Facebooku.

https://cryptovest.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here