Vitalik jest przeciwny forku, który wyeliminowałby Ethereum ASIC Minery – podajemy powody

Vitalik Buterin

Niedawno napisaliśmy w Kryptomagazynie o nowym ASIC Minerze firmy Bitmain. Antminer E3 jest maszyną zaprojektowaną pierwotnie do ekstrakcji Ethereum, ale można nim wydobywać praktycznie wszystkie kryptowaluty, które używają ethash mining algorytm.

O ASIC dla Ethereum () mówi się od dawna i jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem, Core programiści zaczęli dyskutować ze społecznością o możliwym hard-forku, który usunąłby problem ASIC. Byłoby to stosunkowo proste. Po prostu wystarczy przejść do innego mining algorytmu.

Jak w przypadku każdego forku, również tu występuje problem z umową. Osoby, które kupiły ASIC, musiałyby przełączyć się na wydobycie Ethereum Classic () lub inne etash waluty lub mogłyby nadal wydobywać korzyści ze starego blockchain Ethereum. Druga opcja jest całkiem prawdopodobna. Coś bardzo podobnego zdarzyło się niedawno z Monerem.

Spójrz na bałagan, który spowodowało przejście Monero na inny algorytm wydobywania. Utworzono 4 nowe monety! 

Twórca Ethereum – Vitalik Buterin jest obecnie przeciwny tej akcji. Podobnie jak większość programistów Core, uważa, że najlepsze będzie nie robić nic. Zkoordynować tysiące minerów na całym świecie i przekonać ich do przejścia na nowy blockchain wcale nie jest łatwe.

„Zmusić każdego, by aktualizował swoje oprogramowanie, prawdopodobnie będzie bardzo chaotyczne i odwróci nas tylko od ważniejszych rzeczy. Osobiście więc nie przykłaniam się do Forku”.

Ostatecznie taki hard-fork byłby rozwiązaniem wyłącznie krótkoterminowym. Firmie Bitmain i innym twórcom ASIC nie broni nic w tym, żeby przestać produkować nowe ASIC. A co potem? Czy będziemy znów forkować?

Ethereum przejdzie do PoS

Długoterminowe plany Fundacji Ethereum obejmują przejście do nowego algorytmu konsensusu – tak zwanego Proof-of-Stake. Dowiesz się o tym więcej w artykule wprowadzającym z naszej serii o kryptowalutach, które generują dochód pasywny. 

Cały problem zostanie rozwiązany poprzez przejście do PoS – sposobu wydobycia, w którym nie jest ważna wydajność komputera, ale ilość monet w masternodzie. PoS wyeliminuje ASIC-i całkowicie, na zawsze a ponadto rozpocznie deflację liczby żetonów etherum.

Bockchain Ethereum Proof of Stake już istnieje. Do tej pory tylko w wersji testowej i znanej jako Casper.

Dlaczego ASIC minery stanowią problem?

Procesory i karty graficzne są powszechnie dostępne. Kupujesz je w Internecie, na bazarach, wszędzie… Z drugiej strony ASIC-i produkuje tylko kilka chińskich producentów i zdobycie ich jest bardzo trudnym zadaniem. Znaczną część produkcji producent zachowuje sam dla siebie i dla klientów hurtowych. Zwykli ludzie nie mają wielkich szans na uzyskanie zysków, a sieć jest scentralizowana do kilku dużych węzłów.

Jest to sprzeczne z ideą decentralizacji, która jest podstawą kryptowalut i blockchain.

Więcej informacji o technologii blockchain można znaleźć tutaj:

Co to jest Blockchain i jakie są zasady działania?

Nie przegap naszych innych wiadomości i kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu. Nie zapomnij również śledzić nas na naszym Facebooku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here