Współzałożyciel Wikipedii pomoże zbudować nową encyklopedię na blockchanie

Everipedia blockchain

Larry Sanger, współzałożyciel internetowej encyklopedii Wikipedia, zdecydował się na wsparcie jej konkurencyjną formę przy pomocy technologii blockchain. Everipedia została założona w 2014 roku, ale nie odnotowano znaczącego postępu technologicznego aż do grudnia ubiegłego roku, kiedy zdecydowała się na przejście do blockchain.

Everipedia – Encyklopedia na blockchainie

Everipedia ogłosiła we wtorek 20 lutego, że Sanger dołączył do zespołu wykonawczego jako szef informatyki. Jego rola pomoże stworzyć nową sieć open source. Powinien decentralizować informacje, pozwalając każdemu z redaktorów stać się udziałowcem projektu.

Sanger powiedział, że Everipedia przyniesie tę samą rewolucję w świecie informacji, jaki wcześniej dokonała Wikipedia.

„W dobie dezinformacji taki projekt może przynieść społeczeństwu wiele korzyści wynikających z przejrzystego, niezmiennego i zdecentralizowanego protokołu dotyczącego dostępności i dzielenia się wiedzą.”

Autorzy otrzymują tokeny w zamian za artykuły

Everipedia oferuje strukturę motywacyjną typu „peer-to-peer wiki network” z rozproszoną technologią blockchain. Udostępniający artykuły, zostaną nagrodzeni tokenami dzięki czemu de facto każdy z nich stanie się udziałowcem całego projektu.

Wartość tokenów zostanie powiązana z wartością całej sieci, co teoretycznie pozwoli twórcom i akcjonariuszom na osiągnięcie zysków w czasie rozwoju strony. Dzięki tej finansowej motywacji założyciele projektu mają nadzieję, że platforma będzie w stanie zapewnić dokładniejsze i bardziej zakutalizowane informacje niż Wikipedia, która swym autorom nie oferuje żadnych korzyści finansowych.

System powinien być także samowystarczalny finansowo. Nie powinny pojawiać się reklamy na stronie, a także prośby o wsparcie finansowe od użytkowników na rozwój społeczności.

Token IQ

Koncepcja Everipedia łączy w sobie intencję encyklopedii online z potencjałem zysku dzięki kryptowalucie. Token o nazwie IQ powinien mieć całkowitą ofertę 100 milionów monet. O ambicji całego pomysłu świadczy fakt, że 30% wszystkich tokenów ma być wypłacane autorom artykułów przez 100 lat. Dlatego twórcy Everipedii przepowiadają długi okres jej istnienia.

Oficjalna strona: everipedia.org
Twitter: twitter.com/everipedia

Nie przegap naszych kryptowalutowych i zasubskrybuj powiadomienia. Kliknij dzwonek w lewym dolnym rogu, aby dowiedzieć się jak to zrobić. W tym samym czasie śledź nas na naszym Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here