Chiny zaktualizowały swój ranking, a Bitcoin ponownie znalazł się poza pierwszą dziesiątką

CCID ranking

W minionym tygodniu China Electronic Information Industry Development (CCID) zaktualizowało swój ranking dla poszczególnych blockchainów cyfrowych walut. W pierwszej rundzie zwycięzcą zostało Ethereum, teraz na pierwszym miejscu znajduje się EOS ().

Na pierwszym miejscu, ku zaskoczeniu, EOS

Jak widać z powyższej tabeli, blockchain EOS został najlepiej oceniony przez chiński rząd. Poprzedni mistrz, Ethereum (), został zrzucony na drugie miejsce. Kryteria oceny, na których opiera się ranking to: korzyści technologiczne, zastosowania oraz innowacje. Nad stworzeniem rankingu podobno pracują najlepsi chińscy eksperci i naukowcy. Chiński rząd zdecydował się go zbudować, ponieważ nie dysponował podobnym niezależnym rankingiem cyfrowych walut.

Ranking

Ze względu na problemy, z którymi EOS ostatnio się borykał, jego zwycięstwo jest co najmniej zaskakujące. Przypomnijmy sobie dużą liczbę krytycznych błędów, z powodu których cała sieć została zamknięta na jakiś czas, zamrożenie 27 kont użytkowników bez oficjalnego uzasadnienia oraz krytyka ze strony wybitnych ekspertów, takich jak Nick Szabo lub Emin Gün Sirer, wybitny profesor Uniwersytetu Cornella.

EOS uzyskał 102 punktów za technologię, 15.4 punktów za aplikację i 44.1 punktów w dziedzinie innowacji. Natomiast Ethereum, sklasyfikowany przez chiński rząd jako drugi co do wielkości blockchain, odnotował 85.2 punktów za technologię, 24.9 punktów za aplikację i 28.3 punktów w zakresie innowacji. Ponieważ EOS jest zbudowany na sieci Ethereum i bez tej warstwy bazowej nie mógłby działać, to Ethereum powinno przynajmniej w zakresie technologii i użyteczności wyprzedzić EOS.

Stosunkowo wysokie punkty uzyskane przez EOS w ramach kryterium innowacyjności wiążą się z dużą pojemnością dzięki protokołowi PoS. Ale nie zapominajmy, że społeczność Ethereum z otwartym dostępem do kodu źródłowego ma obecnie ponad 250 000 programistów, którzy ciężko pracują nad rozwiązaniem problemów skalowalności, takich jak Sharding i Plasma. Według oświadczenia twórcy Ethereum, Vitalika Buterina, może to doprowadzić do zwiększenia zdolności tej kryptowaluty do 1 miliona transakcji na sekundę.

Najciekawsze informacje z rankingu

Warto wspomnieć również, że Bitcoin (BTC), najbardziej znana kryptowaluta, zajęła dopiero 17 miejsce. W porównaniu z poprzednim miejscem, jest to spadek o 4 miejsca. Jednakże największy spadek zaliczyła cyfrowa waluta Komodo, która w poprzednim rankignu znalazła się na piątym miejscu, teraz spadła na szesnaste miejsce. Jeśli przyjrzymy się, które waluty osiągnęły najwięcej punktów w poszczególnych kategoriach, wyniki prezentują się następująco:

  • Top 5 według technologii: EOS, Steem, Ethereum, BitShares, Stellar
  • Top 5 według użytelności: EOS, Ethereum, Qtum, Stellar, Nebulas
  • Top 5 innowacji: EOS, Bitcoin (), Cardano, Ethereum, Litecoin

Wniosek

EOS to z pewnością jeden z najlepszych projektów, jakie można spotkać na rynku, który zdecydowanie posiada potencjał do stworzenia najlepszego protokołu blockchain. Biorąc jednak pod uwagę stosunkowo małą społeczność programistów, ciągłe problemy z jakimi obecnie spotyka się EOS oraz fakt, że mainnet działa przez około tydzień, ocenę tę można uznać za co najmniej przedwczesną i kontrowersyjną.

Źródło:
ccn.com

Nie przegap naszych kryptowiadomości i zasubskrybuj powiadomienia – kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu, aby uzyskać instrukcje. Również śledź nas na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here