Ethereum () jest publiczną platformą typu open-source opartą na Blockchain. Jego główną zaletą jest funkcjonalność skryptowa (inteligentne kontrakty). Oferuje on zdecentralizowaną turingowską kompletną maszynę wirtualną znaną jako Ethereum Virtual Machine (EVM), która wykonuje skrypty pomocą międzynarodowej sieć węzłów publicznych. Ethereum oferuje również krypto-token „eter”, który można wymienić na inną kryptowalutę lub pieniędz fiducjarny (euro, dolary, złote ..). Może być wysyłany między kontami i stosowany jako nagroda za obliczenia dla poszczególnych węzłów. „Gas” jest wewnętrznym mechanizmem tłumaczeniowym, który służy do eliminowania spamu i alokacji zasobów sieciowych.
Powstanie kryptowaluty Ethereum
Koncepcja Etherea została stworzona w 2013 roku przez programistę Vitalika Buterina. System uruchomiono 30 lipca 2015 r. W 2016 r., po upadku projektu DAO Ethereum, został on podzielony na dwa różne Blockchainy. Część społeczności nie zaakceptowała nowego protokołu, który powinien zostać zmodernizowany przez Ethereum i stworzył Ethereum Classic. Większość sieci przyjęła innowacje i nadal nazywa ich platformą Ethereum.
Projekt DAO
W 2016 r. uruchomiono projekt DAO (Decentralized Autonomous Oranization), do inwestorzy włożyli rekordową kwotę 150 mln USD. Jednak błąd kodu źródłowego pozwolił grupie hakerów ukraść 50 milionów w Etherach. To ostatecznie doprowadziło do powyższej awarii sieci.
Ethereum (ETH) to token, który ma wartość i może być wymieniany na inne waluty. Jest również wykorzystywany do płacenia za transakcje sieciowe i jako punkty nagród za wykonywanie obliczeń (inteligentne kontrakty). Należy podkreślić, że Ether, w przeciwieństwie do Bitcoina lub Litecoina, nie jest walutą deflacyjną. Jest używany jako paliwo do zapewnienia działania sieci.
Maszyna wirtualna Ethereum
Ethereum Virtual Machine (EVM) to środowisko, w którym działają inteligentne kontrakty ethernetowe. Definicja formalna EVM jest określona w „żółtej księdze” Gavina Wooda. EVM jest całkowicie odizolowany od sieci, systemu plików i innych procesów działających w sieci. Każdy węzeł w sieci ma swój własny EVM i wykonuje te same instrukcje.
Inteligentne kontrakty
Inteligentny kontrakt jest deterministycznym mechanizmem wymiany zdolnym do wykonywania bezpośredniej transakcji między dwoma niezaufanymi agentami. W sieci Ethernet inteligentne kontrakty są reprezentowane jako niezależne skrypty lub zdecentralizowane aplikacje. Zostaną zapisane do wykonania później przy pomocy EVM. Wykonanie instrukcji wypłacane jest przy pomocy Ethera.
Ethereum i jego zastosowanie
Ethereum znalazł wiele zastosowań przez dwa lata swego istnienia. Do najciekawszych należą:
- Zdecentralizowana usługa VPN
- Podpisy cyfrowe
- Platformy do zbierania pieniędzy od inwestorów
- Cyfrowe waluty powiązane z pieniędzmi fiducjarnymi (FIAT) lub złotem
- Ulepszone zarządzanie prawami cyfrowymi do muzyki
- Mobilne usługi płatnicze dla zagranicznych pracowników
- Zdecentralizowane transakcje
- Uwierzytelnianie użytkownika za pomocą inteligentnych umów
- I wiele innych …