Każdego dnia spotykamy kuszące oferty od firm brokerskich na temat handlu z kryptowalutami pośrednictwem CFD. Z pewnością wielu z was zadawało sobie pytanie: czy na handlu z kontraktami CFD mogą się wzbogacić?
Zastrzeżenie: ten artykuł nie można traktować jako poradę finansową. Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek poniesione straty.
Odpowiedź brzmi: tak.
Jest to jednak wyzwanie. Przyjrzyjmy się bliżej działalności brokerskiej.
CFD
CFD, z języka angielskiego Contracts For Difference, jest pochodną finansową. Pozwalają one na obrót z ruchem ceny aktywów w stosunku do określonej waluty na przykład BTC/USD, LTC/EUR. Nie chodzi o kupno czegoś fizycznego ani o posiadanie aktywów. Jest to zasadnicza różnica w stosunku do handlu akcjami, gdzie kupujemy aktywa, takie jak kryptowaluta.
Dowiedz się więcej o kryptogiełdach w naszym artykule.
Plusy obrotu pochodnymi CFD
- Możliwość handlowania bez konieczności posiadania bazowych składników aktywów. Więc nie musisz kupować przykładowo Bitcoina. Zamiast tego ponosisz opłatę za umowę.
- W przypadku kontraktów CFD wystarczy niewielka część całkowitego kapitału potrzebna do otwarcia pozycji.
- Dźwignia finansowa. W porównaniu do klasycznego zakupu aktywów, oferuje on możliwość osiągnięcia wyższego zysku przy niższej inwestycji. Jeśli więc pośrednik pozwala kupować za pomocą dźwigni 1:10, można kupić o 10 razy większą ilość niż bez dźwigni. Oznacza to 10-krotny zysk.
- Kontrakty CFD mogą być przedmiotem obrotu w obu kierunkach: umowa cenowa jest określana jako Long, inaczej pozycja długa. Kontrakt na spadek cen nazywa się Short, tak zwaną pozycją krótką.
- Brokerzy zapewniają wyrafinowane platformy transakcyjne, które upraszczają i przyspieszają handel.
Minusy obrotu pochodnymi CFD
Handel kontraktami CFD zazwyczaj wiąże się z wieloma rodzajami ryzyka. Niewystarczająca uwaga może spowodować ogromne straty finansowe. Sprawdza się to szczególnie w przypadku kryptowalut. W związku z tym wspomnę o głównych zagrożeniach:
- Efekt dźwigni. Podobnie jak dźwignia, pozwala na wysokie zyski, może również oznaczać dużą stratę w przypadku niekorzystnych zmian cen. Nawet jeśli warunki rynkowe są dość spokojne.
- Ryzyko kontrahenta. Broker jest pośrednikiem, a w rzeczywistości właścicielem firmy. Jesteśmy w pełni w jego rękach.
- Ryzyko płynności. Firmy są powiązane z dostawcą płynności, istnieje ryzyko niewywiązania się przez dostawcę płynności, które należy wziąć pod uwagę, nawet jeśli trudno jest go zidentyfikować.
- Wysoka zmienność. Rynki kryptowalutowe są bardzo wrażliwe na różne wpływy zewnętrzne, a zatem zmiany cen są powszechne, duże i szybkie.
- Uważaj na nie. Nie wszystko złoto, które świeci. Ktoś musi je zapłacić.
- Ryzyko osobowości. Nie każda osoba jest taka sama. Handel z wykorzystaniem pochodnych kryptowalut nie jest odpowiednie dla wszystkich.
- Firmy brokerskie nie są organizacjami charytatywnymi. Muszą generować zyski. Należy o tym pamiętać.
Jak znaleźć odpowiedniego brokera?
Jeśli myślisz o handlu z CFD, to pamiętaj, że wybór brokera jest bardzo ważny.
Moja wskazówki mogą Ci pomóc w wyborze:
- Wybieraj wyłącznie wśród regulowanych brokerów. Mają prawdziwy adres i strukturę. Ryzyko obrotu jest znacznie mniejsze. Na szczęście istnieje obecnie wiele możliwości wyboru.
- Nie ulegaj pokusie wysokich premii. Przeczytaj warunki korzystania z bonusów. W większości używane są głównie w celu zmotywowania Cię do tworzenia możliwie jak największych depozytów a wypłacanie zysków jest poważnie ograniczone.
- Przejrzyj uważnie dostępne opinie i referencje. Głównie doświadczenie klientów z wypłatami zysków. Ponadto, jak często brokerzy zmieniają warunki biznesowe i podejście do wysokiej zmienności. To bardzo niewygodnie, gdy pośrednik zawiesza transakcje na czas nieokreślony, kiedy handlujesz swoją strategią.
- Jeśli nie masz wystarczających umiejętności językowych,skoncentruj się na firmach, które mają polską mutację. Unikasz wtedy akceptacji niekorzystnych warunków.
- Znajdź platformę, która najbardziej Ci odpowiada. Najczęściej używane są platformy MT4 i MT5, każdy z brokerów ma platformę WEB. Na pewno znajdziesz kilku brokerów, którzy mają własne.
- Przestudiuj zasady i warunki. Zajmie to trochę czasu, ale dzięki temu możesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
- Zapoznaj się z kosztami handlu. Każda zrealizowana transakcję będzie obciążona różnymi opłatami, spreadami, swapami, prowizjami i innymi. Zanim podasz zlecenie biznesowe, dodaj do niego wszystkie koszty. Wpływa to na twoje zyski i straty.
- Sprawdź, jak długo możesz utrzymać otwartą pozycję. Ze względu na charakter kryptorynku jest to jeden z najważniejszych parametrów. Jeśli możesz utrzymać pozycję do końca tygodnia, a następnie automatycznie zamknąć, nie daje Ci to wiele szans na sukces.
- Sprawdź szybkość wykonywania poleceń. Niedopuszczalne jest, że wykonanie zamówienia trwa dłużej niż trzy minuty. W tym czasie otworzysz pozycje w innym miejscu niż planowałeś. Zgodnie z prawami Murphy’ego, zazwyczaj powoduje to stratę. Wolna realizacja zwiastuje również problemy z płynnością.
- Używaj kont demonstracyjnych, aby zmaksymalizować swoje doświadczenie handlowe. Jednak należy zauważyć, że na koncie demo można nauczyć się technik, strategii, wyboru instrumentów, ale handlując tylko na prawdziwym rachunku z własnymi inwestycjami sprawdzą twoje umiejętności zarabiania na parach kryptowalut.
Słowem zakończenia
Jesteś kuszony przygodą, aby handlować z pochodnymi altcionów i masz wybranego brokera. Czas odpowiedzieć sobie na kilka dodatkowych pytań:
- Czy potrafię znieść 100% straty wszystkich zainwestowanych funduszy?
- Czy mam wysoką tolerancję na ryzyko?
- Czy podejmuję pragmatyczne decyzje?
- Czy zachowuję się zdyscyplinowanie?
Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś „tak”, to możesz zacząć. Być może staniesz się jednym z niewielu odnoszących sukcesy handlowców. To długa, wymagająca, ale ekscytująca podróż. W końcu pozostaje mi życzyć Ci powodzenia, przyjacielu.
W tym artykule chcę przedstawić mój pogląd na podstawie własnego doświadczenia.
Będziemy Cię informować o kryptowalutach i handlu w innych artykułach.
Nie zapomnij dołączyć do naszego fanpage’a na Facebooku