Czy na handlu CFD można się wzbogacić?

CFD

Każdego dnia spotykamy kuszące oferty od firm brokerskich na temat handlu z kryptowalutami pośrednictwem CFD. Z pewnością wielu z was zadawało sobie pytanie: czy na handlu z kontraktami CFD mogą się wzbogacić? 

Zastrzeżenie: ten artykuł nie można traktować jako poradę finansową. Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek poniesione straty.

Odpowiedź brzmi: tak.

Jest to jednak wyzwanie. Przyjrzyjmy się bliżej działalności brokerskiej.

CFD

CFD, z języka angielskiego Contracts For Difference, jest pochodną finansową. Pozwalają one na obrót z ruchem ceny aktywów w stosunku do określonej waluty na przykład BTC/USD, LTC/EUR. Nie chodzi o kupno czegoś fizycznego ani o posiadanie aktywów. Jest to zasadnicza różnica w stosunku do handlu akcjami, gdzie kupujemy aktywa, takie jak kryptowaluta.

Dowiedz się więcej o kryptogiełdach w naszym artykule.

Plusy obrotu pochodnymi CFD

 • Możliwość handlowania bez konieczności posiadania bazowych składników aktywów. Więc nie musisz kupować przykładowo Bitcoina. Zamiast tego ponosisz opłatę za umowę.
 • W przypadku kontraktów CFD wystarczy niewielka część całkowitego kapitału potrzebna do otwarcia pozycji.
 • Dźwignia finansowa. W porównaniu do klasycznego zakupu aktywów, oferuje on możliwość osiągnięcia wyższego zysku przy niższej inwestycji. Jeśli więc pośrednik pozwala kupować za pomocą dźwigni 1:10, można kupić o 10 razy większą ilość niż bez dźwigni. Oznacza to 10-krotny zysk.
 • Kontrakty CFD mogą być przedmiotem obrotu w obu kierunkach: umowa cenowa jest określana jako Long, inaczej pozycja długa. Kontrakt na spadek cen nazywa się Short, tak zwaną pozycją krótką.
 • Brokerzy zapewniają wyrafinowane platformy transakcyjne, które upraszczają i przyspieszają handel.

Minusy obrotu pochodnymi CFD

Handel kontraktami CFD zazwyczaj wiąże się z wieloma rodzajami ryzyka. Niewystarczająca uwaga może spowodować ogromne straty finansowe. Sprawdza się to szczególnie w przypadku kryptowalut. W związku z tym wspomnę o głównych zagrożeniach:

 • Efekt dźwigni. Podobnie jak dźwignia, pozwala na wysokie zyski, może również oznaczać dużą stratę w przypadku niekorzystnych zmian cen. Nawet jeśli warunki rynkowe są dość spokojne.
 • Ryzyko kontrahenta. Broker jest pośrednikiem, a w rzeczywistości właścicielem firmy. Jesteśmy w pełni w jego rękach.
 • Ryzyko płynności. Firmy są powiązane z dostawcą płynności, istnieje ryzyko niewywiązania się przez dostawcę płynności, które należy wziąć pod uwagę, nawet jeśli trudno jest go zidentyfikować.
 • Wysoka zmienność. Rynki kryptowalutowe są bardzo wrażliwe na różne wpływy zewnętrzne, a zatem zmiany cen są powszechne, duże i szybkie.
 • Uważaj na nie. Nie wszystko złoto, które świeci. Ktoś musi je zapłacić.
 • Ryzyko osobowości. Nie każda osoba jest taka sama. Handel z wykorzystaniem pochodnych kryptowalut nie jest odpowiednie dla wszystkich.
 • Firmy brokerskie nie są organizacjami charytatywnymi. Muszą generować zyski. Należy o tym pamiętać.

Jak znaleźć odpowiedniego brokera?

Jeśli myślisz o handlu z CFD, to pamiętaj, że wybór brokera jest bardzo ważny.

Moja wskazówki mogą Ci pomóc w wyborze:

 1. Wybieraj wyłącznie wśród regulowanych brokerów. Mają prawdziwy adres i strukturę. Ryzyko obrotu jest znacznie mniejsze. Na szczęście istnieje obecnie wiele możliwości wyboru.
 2. Nie ulegaj pokusie wysokich premii. Przeczytaj warunki korzystania z bonusów. W większości używane są głównie w celu zmotywowania Cię do tworzenia możliwie jak największych depozytów a wypłacanie zysków jest poważnie ograniczone.
 3. Przejrzyj uważnie dostępne opinie i referencje. Głównie doświadczenie klientów z wypłatami zysków. Ponadto, jak często brokerzy zmieniają warunki biznesowe i podejście do wysokiej zmienności. To bardzo niewygodnie, gdy pośrednik zawiesza transakcje na czas nieokreślony, kiedy handlujesz swoją strategią.
 4. Jeśli nie masz wystarczających umiejętności językowych,skoncentruj się na firmach, które mają polską mutację. Unikasz wtedy akceptacji niekorzystnych warunków.
 5. Znajdź platformę, która najbardziej Ci odpowiada. Najczęściej używane są platformy MT4 i MT5, każdy z brokerów ma platformę WEB. Na pewno znajdziesz kilku brokerów, którzy mają własne.
 6. Przestudiuj zasady i warunki. Zajmie to trochę czasu, ale dzięki temu możesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
 7. Zapoznaj się z kosztami handlu. Każda zrealizowana transakcję będzie obciążona różnymi opłatami, spreadami, swapami, prowizjami i innymi. Zanim podasz zlecenie biznesowe, dodaj do niego wszystkie koszty. Wpływa to na twoje zyski i straty.
 8. Sprawdź, jak długo możesz utrzymać otwartą pozycję. Ze względu na charakter kryptorynku jest to jeden z najważniejszych parametrów. Jeśli możesz utrzymać pozycję do końca tygodnia, a następnie automatycznie zamknąć, nie daje Ci to wiele szans na sukces.
 9. Sprawdź szybkość wykonywania poleceń. Niedopuszczalne jest, że wykonanie zamówienia trwa dłużej niż trzy minuty. W tym czasie otworzysz pozycje w innym miejscu niż planowałeś. Zgodnie z prawami Murphy’ego, zazwyczaj powoduje to stratę. Wolna realizacja zwiastuje również problemy z płynnością.
 10. Używaj kont demonstracyjnych, aby zmaksymalizować swoje doświadczenie handlowe. Jednak należy zauważyć, że na koncie demo można nauczyć się technik, strategii, wyboru instrumentów, ale handlując tylko na prawdziwym rachunku z własnymi inwestycjami sprawdzą twoje umiejętności zarabiania na parach kryptowalut.

Słowem zakończenia

Jesteś kuszony przygodą, aby handlować z pochodnymi altcionów i masz wybranego brokera. Czas odpowiedzieć sobie na kilka dodatkowych pytań:

 • Czy potrafię znieść 100% straty wszystkich zainwestowanych funduszy?
 • Czy mam wysoką tolerancję na ryzyko?
 • Czy podejmuję pragmatyczne decyzje?
 • Czy zachowuję się zdyscyplinowanie?

Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś „tak”, to możesz zacząć. Być może staniesz się jednym z niewielu odnoszących sukcesy handlowców. To długa, wymagająca, ale ekscytująca podróż. W końcu pozostaje mi życzyć Ci powodzenia, przyjacielu.

W tym artykule chcę przedstawić mój pogląd na podstawie własnego doświadczenia.

Będziemy Cię informować o kryptowalutach i handlu w innych artykułach.

Nie zapomnij dołączyć do naszego fanpage’a na Facebooku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here