Moment prawdy dla EOS – czy będziemy świadkami wzrostu po uruchomieniu EOSIO?

Eosis

„Dzisiaj Block.one ma przyjemność ogłosić wydanie wersji 1.0 naszego oprogramowania EOSIO o otwartym kodzie źródłowym. Dzięki temu nasi użytkownicy będą mogli tworzyć i budować efektywne oraz bardzo bezpieczne aplikacje oparte na technologii blockchain.” Właśnie takimi słowami 2 czerwca programiści kryptowaluty EOS () witali na swych stronach fanów.

ICO za 4 miliardy dolarów

Po zakończeniu fazy ICO, która w tym projekcie zyskała rekordową sumę 4 miliardów dolarów, oficjalnie uruchomiono EOSIO. Moment uruchomienia EOSIO może być momentem krytycznym dla projektu, który obiecał w swoim whitepaper, że może przetwarzać miliony transakcji na sekundę i eliminować opłaty transakcyjne.

Co powinieneś wiedzieć o EOS

EOS to zdecentralizowany system operacyjny oparty na technologii blockchain, wprowadzony w 2017 roku. Kluczowymi postaciami tego projektu są pan Brendan Blumer i Dan Larime. Ich wspólnym celem jest umożliwienie programistom budowanie zdecentralizowanych i skalowalnych aplikacji (takich jak Ethereum). To właśnie chcą osiągnąć dzięki równoległemu przetwarzaniu, które umożliwi sieci znacznie szybsze przetwarzanie transakcji.

ERC-20 token EOS rozpoczął sprzedaż w czerwcu 2017 roku, a od 2 czerwca 2018 roku zarejestrowani użytkownicy mogą je sobie przenieść, w ramach token swap, do nowego mainnet EOS.

Delegated Proof of Stake

EOSIO jest zbudowany w oparciu o algorytm Delegated Proof of Stake (DPoS), który został oryginalnie stworzony przez Larimer dla platformy blogowej Steemit. Zasada działania jest oparta na tzw. delegatach, którzy mają za zadanie zabezpieczyć działanie blockchainu. Ich liczba jest ustalona na 21 i w pewnym sensie służy jako „Masternode”. Ich rolą jest weryfikacja transakcji i generowanie nowych bloków. Zdarza się to co trzy sekundy. Wybór tych delegatów odbywa się drogą głosowania. Każdy posiadacz tokena EOS ma opcję głosowania w „wyborach”, im większą liczbę tokenów posiada, tym większą wagę ma jego głos podczas dokonywania wyboru. Wśród delegatów nie ma rywalizacji, kto potwierdzi więcej bloków. Algorytm tej waluty określa górników proporcjonalnie do ich udziału głosów, które zyskali.

Wskazówka: Jeśli chcesz kupić bezpłatne kryptowaluty i otrzymać dodatkowe 10 USD za pierwszą rejestrację w Coinbase, przeczytaj tę instrukcję.

EOSindex

Zanim EOS doszedł do aktualnej wersji oprogramowania, historycznie przeszedł kilka wersji rozwojowych. Na uwagę zasługuje Dawn, którego najnowsza wersja beta v4.0 została wydana w maju tego roku. Według strony Github, projekt wciąż ma 620 otwartych zapytań i sugestii. W stosunku do tego numeru znajduje się ponad 1400 już rozwiązanych i wdrożonych propozycji. Możemy również przyjąć to jako fakt, że programiści mieli i mają wystarczającą informację zwrotną od społeczności, aby mogli uruchomić ostateczną wersję.

Według EOSindex, który monitoruje liczbę zdecentralizowanych aplikacji blokujących EOS, istnieje już ponad 140 projektów, które się dalej aktywnie rozwijają. Najbardziej znanym z nich jest Everipedia – internetowa encyklopedia, która nagradza programistów za pomocą tokenów. Ten projekt przyciągnął w 2017 roku nawet współzałożyciela słynnej Wikipedii, Larry’ego Sangera.

Wystarczająca ilość finansów nie będzie problemem

Podczas gdy sam projekt EOS zarobił w swojej kampanii ICO ponad 4 miliardy dolarów, Block.one również nie pozostawił niczego przypadkowi. Udało mu się zebrać 50 milionów dolarów ze spółki inwestycyjnej SVK Crypto.

Ta londyńska firma inwestycyjna inwestuje w zespoły budujące zdecentralizowane aplikacje w EOSIO. Skupiają się na aplikacjach mediów społecznościowych, własności danych i logistyce.

Zakończenie

Ogromny kapitał, który posiada Block.one, to obietnica ciągłej poprawy EOSIO w nadchodzących latach. Ponieważ EOS jest często porównywany do cyfrowej waluty Ethereum (), istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozwój popularnych zdecentralizowanych aplikacji EOSIO przyśpieszy jego przyjęcie przez szeroką krypto-społeczność, jak to było w przypadku jego konkurenta.

Najpierw należy pomyślnie ukończyć swap tokenu, aby użytkownicy mieli pewność, że są w stanie  nadal wybierać delegatów do weryfikacji transakcji. Bez tego podstawowego atrybutu algorytm DPoS to znaczy EOSIO nie może i nie będzie działać.

Przetłumaczone ze słowackiego oryginału, którego autorem jest Dalibor V.

Źródła:
cointelegraph.com
medium.com

Nie przegap naszych kryptowiadomości i zasubskrybuj powiadomienia – kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu, aby uzyskać instrukcje. Również śledź nas na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here