[Miniseria] Kryptowaluty, które generują pasywny dochód – wprowadzenie do Proof of Stake

Kryptowaluty

Kryptowaluty działające na zasadzie Proof of Stake (PoS) pozwalają hodlerom zachować pasywność. W określonych okolicznościach trzymanie tych monet generuje zwiększenie ich ilości.

W naszym magazynie staramy się codziennie przedstawiać wszystkie ważne wydarzenia, które zdarzyły się w ostatnim czasie na polu kryptowalutowym. Jednocześnie publikujemy także interesujące miniserie, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych osób poruszających się w tym obszarze.

Aktualnie przygotowaliśmy kilka części o kryptowalutach, które zwiększają swoją zawartość, nie kupując więcej kryptowalut.

Jakie są zalety Proof of Stake

Kryptowaluty funkcjonujące na zasadzie Proof of Stake (PoS)  mają wiele zalet technicznych. My skupimy się głównie na tematyce ekonomicznej. Z tego punktu widzenia główną korzyścią dla hodlerów jest fakt, że poprzez posiadanie walut działających w PoS istnieje możliwość otrzymania dywidend. Otrzymuje się je w postaci innych monet, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Najczęściej chodzi o operację masternodu lub przechowywanie kryptowalut na potrzeby PoS w portfelu przeznaczonym do tego celu.

Jak działa Proof of Stake

Proof of Stake (PoS) to alternatywny sposób weryfikowania i zatwierdzania transakcji/bloków. Ponieważ wybór walidatora, autoryzatora opartego na ilości posiadanych monet, mógłby doprowadzić do centralizacji (posiadacz największej ilości miałby stałą korzyść z zatwierdzania), istnieje kilka różnych metod PoS.

Rodzaje Proof of Stake

Losowy wybór

Kryptowaluty takie jak Nxt (NXT) i BlackCoin (BLK) korzystają z analizy losowej, aby zidentyfikować następującą osobę zatwierdzającą. Używają wzoru, który wyszukuje najniższą wartość hash w połączeniu z wielkością stawki (stake). Ponieważ stawki są publiczne, każdy węzeł może z rozsądną dokładnością przewidzieć, które konto ma najbliższe prawo do utworzenia bloku.

Wybór zgodnie z czasem trzymania monety

Na tej podstawie działa na przykład Peercoin (PPC). Jego system wykorzystuje również losowy przydział zatwierdzenia, ale łączy go z liczbą posiadanych monet, pomnożoną przez liczbę dni, które monety spędziły w portfelu. Im większa ilość monet i dłuższy okres ich trzymania, tym większe prawdopodobieństwo, że uzyskasz korzyści z zatwierdzenia bloku. Minimalny czas przechowywania monet to 30 dni. Istotnym faktem jest to, że jeśli ta korzyść spadnie akurat na ciebie, wyzeruje się liczba dni, które twoja moneta spędziła portfelu i zaczynasz de facto od nowa.

Masternody

Inną formą stakingu jest uruchomienie masternoda – formy zdecentralizowanego serwera. Główną wadą tego modelu jest stosunkowo wysoka początkowa inwestycja. Ci, którzy chcą obsługiwać masternoda, a tym samym zapewnić funkcjonowanie całej sieci, muszą posiadać dla pewności określoną liczbę monet. Wśród kryptowalut wykorzystują ten rodzaj PoS na przykład Dash (DASH) lub Divi (DIVX).

Zalety PoS

  • zatwierdzanie transakcji nie wymaga drogiego sprzętu (wystarczy zwykły komputer z uruchomioną aplikacją klienta. Ta będzie działać tak długo, jak długo komputer będzie online).
  • w oparciu o powyższe, w porównaniu z kryptowalutami funkcjonującymi na podstawie Proof of Work, ten algorytm zużywa mniej energii.
  • nagroda za lojalność. Im więcej monet ma zatwierdzający i im dłużej utrzymuje je, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie mógł zatwierdzić transakcję i otrzymać nagrodę w postaci dodatkowego coina.

Wstęp do naszej miniserii na temat algorytmu Proof of Stake mamy z głowy. Wkrótce wprowadzimy kolejną część, gdzie zaprezentujemy pierwszą z kryptowalut wykorzystującą PoS. Będzie to waluta, która już kilka razy zmieniła nazwę będąc na rynku od ponad czterech lat, a jej nazwa pochodzi od skrótu „Digital Cash” (cyfrowe pieniędzy). Chodzi oczywiście o Dash.

Jeśli jesteś zainteresowany naszą poprzednią serią o przepisach kryptowalutowych w poszczególnych krajach na całym świecie, można je przeczytać tutaj.

Nie przegap naszych innych wiadomości i kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu. Nie zapomnij również śledzić nas na naszym Facebooku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here