Fiat kontra scentralizowane giełdy kontra zdecentralizowane giełdy – jak się w tym połapać?

gielda

Jedną z irytujących rzeczy obecnego kryptoświata jest fakt, że inwestorzy są często zmuszeni do korzystania z usług kilku giełd. Niektóre giełdy oferują handel parami w stosunku do walut fiat, jednak mają bardzo ograniczony wybór walut cyfrowych. Inne giełdy oferują szeroki wybór monet, ale dopiero wtedy kiedy nowe waluty staną się popularne na rynku, są również giełdy oferujące wyłącznie nowe, jeszcze nieznane monety. Obecnie możemy spotkać się z trzema głównymi giełdami. Są to giełdy fiat, scentralizowane kryptogiełdy oraz zdecentralizowane kryptogiełdy.

Giełda Fiat

Ta kategoria obejmuje giełdy, które już dobrze znamy, takie jak Coinbase lub Gemini. Pojawiają się również nowe giełdy – na przykład COSS. Giełdy fiat pozwalają użytkownikom kupować kryptowaluty bezpośrednio w walutach fiducjarnych (takich jak USD lub EURO) i stanowią kluczową część całego krypto-ekosystemu. Ich wadą jest to, że zwykle mają bardzo ograniczony wybór kryptowalut, które można kupić w zamian za pieniądz fiducjarny.

Ponieważ akceptują one fiat, podlegają one daleko większej kontroli ze strony rządu i jako takie muszą być zgodne z wszystkimi przepisami. Oznacza to, że dodanie nowych walut cyfrowych jest bardzo problematycznym i czasochłonnym procesem. Wszystkie kryptowaluty, które mają zostać na giełdzie zaofertowane, muszą zostać dokładnie zbadane a użytkownicy muszą mieć pewność, że są to uzasadnione, zgodne z prawem projekty. Giełdy wymiany pieniądza tradycyjnego zazwyczaj wymagają również szczegółowej weryfikacji klienta (KYC – Know Your Customer).

Niektórzy nowi inwestorzy decydują się, że tutaj (na giełdach fiat) zakończą swoją podróż do kryptoświata i są zadowoleni z faktu, że inwestują tylko do największych walut cyfrowych, które kantor honoruje. Inwestorzy zazwyczaj korzystają z kantorów fiat do zdobycia monet Bitcoina czy Ethereum (), które mogą być następnie wykorzystane do zakupu dodatkowych altcoinów na innych kryptogiełdach.

 

Możesz być zainteresowany: Jak kupić kryptowaluty bez dodatkowych opłat i dostać 10 $ za rejestrację na Coinbase

Scentralizowane giełdy kryptowalut

Typowymi przedstawicielami tej kategorii są giełdy, takie jak Binance czy Kucoin. Te kryptogiełgy oferują handel parami z innymi cyfrowymi walutami. Oznacza to, że jeśli jesteś zainteresowany, przykładowo, kupnem kryptowaluty Vechain () (VEN), należy użyć jednej z pozostałych kryptowalut z którą jest sparowany. Zazwyczaj jest to Bitcoin lub Ethereum.

Kryptogiełdy mają nieco luźniejsze zasady w zakresie zgodności z procesami KYC, ponieważ nie przyjmują bezpośrednio od użytkowników pieniędzy fiducjarnych.

Scentralizowane giełdy kryptowalut najczęściej dodają nowe monety dopiero wtedy, gdy osiągną pewien poziom dojrzałości i zostaną pomyślnie zaakceptowane przez kryptorynek. Ze względu na to, że w przypadku kryptogiełd wiadomo, kto za nimi stoi, leży w ich najlepszym interesie gruntowna weryfikacja legalności kryptowalut przed dodaniem ich do giełdy.

Wskazówka dla Ciebie: Binance – instrukcje (rejestracja, wpłata, wymiana)

Zdecentralizowana giełda kryptograficzna

Ta kategoria obejmuje giełdy i kantory, takie jak IDEX. Podobnie jak scentralizowane giełdy kryptowalut, zdecentralizowane kryptogiełdy oferują jedynie handel parami z innymi cyfrowymi walutami. Zdecentralizowane kryptokantory znacznie zwiększają swe zabezpieczenie, nie przechowując informacji o klientach lub ich zasobach na centralnym serwerze. Oznacza to, że w przypadku ataku hakerskiego i naruszenia bezpieczeństwa, atakujący nie powinien mieć możliwości kradzieży danych czy też aktywów. To naprawdę znaczący postęp i przewaga nad scentralizowanymi giełdami, które, jak pokazała historia kilka razy, są bardziej narażone na tego typu ataki.

Pod względem KYC i konieczności przestrzegania zasad i przepisów, te giełdy mają prawdopodobnie najbardziej luźne podejście i często oferują użytkownikom całkowitą anonimowość. Z tego powodu zdecentralizowane giełdy są często pierwszym miejscem, w którym można handlować nowymi monetami.

Jednakże, jak wszystko, ma to swoje plusy i minusy. Z jednej strony inwestorzy mają możliwość zakupu obiecujących kryptowalut na wczesnych etapach wprowadzenia ich na rynek, zwiększając tym samym potencjał swoich zarobków, zaś z drugiej strony zwiększa się tym ryzyko inwestycji w projektach wątpliwych i oszukańczych, które w ogóle nie miałby szansę wejścia na scentralizowane kryptogiełdy. Dlatego zdecentralizowane kantory nadają się tylko dla bardzo doświadczonych użytkowników, którzy umieją zrobić własny research projektu oraz badanie rynku.

Wniosek:

Każda z tych giełd ma niezastąpioną pozycję rynkową. Wszystkie mają zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. Każdy inwestor powinien zastanowić się, jakie podejście wybierze, z którą strategią bardziej mu do twarzy. Wybór istnieje jak dla ostrożnych inwestorów, tak i dla tych, którzy nie boją się podejmować większe ryzyko i potencjalnie zyskują więcej.

Źródło:
hackernoon.com

Nie przegap naszych kryptowiadomości i zasubskrybuj powiadomienia – kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu, aby uzyskać instrukcje. Dołącz również do naszej społeczności na Facebooku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here