Krótki przewodnik po Bitcoin forkach

Bitcoin fork przewodnik

Na pewno zauważyliście, że w dniu 1.8.2017 o 12:00 Bitcoin oddzielił część swojego blockchainu i utworzył Bitcoin Cash (BCC). Ponadto istnieje jeszcze ryzyko tak zwanego Forku. Oznacza to, że mogą zaistnieć wydarzenia, w których waluta zostanie podzielona na dwie. Soft-fork, hard-fork, UASF … czasami orientacja we wszystkich tych nazwach nie jest łatwa. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik – fork bitcoinów. Powinien ci wszystko wyjaśnić.

Dla lepszego zrozumienia przeczytaj:  Co to jest Blockchain?

Zupełne podstawy

Bitcoin działa przez blockchain. Rozproszona baza danych, wewnątrz której można bezpiecznie przekazywać pieniądze (Bitcoiny). Te konwersje są nazywane transakcjami. Blockchain fork występuje wtedy, gdy sieć nie zgadza się z historią transakcji lub jakąś zasadą potwierdzającą transakcje.

W rezultacie wszyscy użytkownicy Blockchain (wydobywcy) muszą obsługiwać jedną lub drugą (trzecią, czwartą…) stronę. Istnieje wiele rodzajów forków. Ich badania stale są w powijakach, ale już wiemy, że niektóre forki zostaną rozwiązane samodzielnie. Jednak inne, napędzane podziałem społeczności, mogą na zawsze podzielić sieć.

Wyobraźmy sobie to w następujący sposób. Załóżmy, że blockchain Bitcoin () działa na 1000 komputerach. Używają pewnych reguł do weryfikacji transakcji i wyodrębniania nowych bloków. Bitcoin jednak wykorzystuje zbyt wiele osób, a system jest przeciążony coraz to nowymi transakcjami. Zostaną złożone propozycje w celu przyspieszenia blockchainu. Aby jedna z nich została przyjęta, nowe oprogramowanie musi zostać przesłane na wszystkie komputery w sieci. Może się zdarzyć, że połowa sieci nie zgodzi się na nowy projekt i stworzy niestandardowy sposób na przyspieszenie łańcucha blokowego.

W rezultacie 500 komputerów działa na oprogramowaniu A, 500 komputerów działa na oprogramowaniu B. Istnieją dwa różne kryptowaluty na świecie, które mają wspólną przeszłość, ale idą swoją własną drogą. Ich wartość nie jest w żaden sposób powiązana. Podobny fork spotkał Ethereum. Rok temu część sieci odmówiła aktualizacji i stworzyła Ethereum Classic.

Podstawy

Zanim przejdziemy do klasyfikacji, warto przypomnieć, że forki są stosunkowo częste w blockchainie Bitcoina. Wychodą z funkcji samego blockchaina. Jednym z najczęściej występujących forków ma miejsce, gdy dwóch górników nagle dostaje ten sam blok (blok zawiera transakcje, które należy zweryfikować). Jeden z górników ostatecznie doda ten blok do najdłuższego łańcucha (łańcucha bloków), drugi górnik ma pecha, a jego sieć opuszcza blok.

Forki mogą również powstać dobrowolnie. Na przykład podczas aktualizacji oprogramowania. Właśnie wtedy, gdy większość sieci jest niezgodna, na świecie pojawia się fork.

Oto niektóre z najpopularniejszych rodzajów forków:

Hard-fork

Co to jest? Hard-fork to aktualizacja oprogramowania, która zawiera nową regułę. Nie jest kompatybilny ze starym oprogramowaniem. Obecnie przygotowywany jest hard-fork, aby zwiększyć rozmiar bloku z 1 MB do 2 MB.

Co się dzieje? Węzły (komputery), które będą działać w starej wersji po aktualizacji, traktują transakcje jako nieważne (podstępne). Aby przełączyć się na nowy łańcuch, twoje oprogramowanie musi zaktualizować wszystkie węzły.

Co może pójść nie tak? Problem występuje, jeśli część sieci postanowi działać na starym oprogramowaniu. W tym czasie pojawią się dwie różne kryptowaluty z dwoma różnymi blockchainami i różnymi regułami.

Soft-fork

Co to jest?  Soft-fork to każda zmiana, która jest kompatybilna wstecz. Na przykład zmiana maksymalnego rozmiaru bloku z 1 MB na 512 KB.

Co się dzieje?  Niezaktualizowane węzły będą nadal poprawnie sygnalizować transakcje jako prawidłowe. Jednak bloki, które te węzły wyodrębnią, zostaną odrzucone przez sieć. Z tego powodu większość sieci musi zgodzić się na soft-fork.

Co może pójść nie tak? Jeśli po aktywacji soft-fork na nowym oprogramowaniu działa mniejszość sieci, może się z niej stać najkrótszy łańcuch, który ostatecznie zanika. Innymi słowy aktualizacja nie powiedzie się i obowiązywać będą stare zasady. Ale może się również zdarzyć, że łańcuch oddziela się i powstają nowe nazwy, tak jak w przypadku hard-forku.

Poprzednie aktualizacje Bitcoina były soft-fork. Wynikało to z mniejszego ryzyka partycjonowania sieciowego. Udane forki obejmują BIP66 i P2SH.

User-activate soft-fork (UASF)

Co to jest?  UASF to kontrowersyjny pomysł, który nigdy nie był testowany w praktyce. W istocie zmiana nie jest dokonywana przez dostawców wydajności (górników), ale wręcz przeciwnie przez operatorów giełd, portfeli … Po prostu użytkownicy decydują o aktualizacji.

Co się dzieje?  Duże giełdy musiałyby być publicznie wspierane przez UASF. Zostanie on zapisany w kodzie, a nowe oprogramowanie zostanie ostatecznie zainstalowane na wszystkich węzłach sieci. To oprogramowanie byłoby następnie aktywowane w pewnym (z góry określonym) punkcie (np. 12.4.2018 o 12:00), a UASF zakończyłoby się sukcesem.

Co może pójść nie tak? Ta metoda wymaga znacznie więcej czasu i koordynacji. Eksperci uważają, że UASF może trwać rok. Co więcej, jeśli większość górników zdecyduje się zignorować UASF, mogą bardzo łatwo podzielić sieć.

fork bitcoin

Śledź nas na naszym facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here