„Ile kosztuje Bitcoin ()?”
„Około 10.000 euro.”
„No to mogę pomarzyć. Skąd wziąć tyle pieniędzy?”
„Około 10.000 euro.”
„No to mogę pomarzyć. Skąd wziąć tyle pieniędzy?”
Kup jedną setną lub jedną dziesiątą Bitcoina
Powstanie „bitów”
Problem pojawia się, gdy tradycyjne waluty zamieniają się na bitcoiny w niewielkich ilościach. Na przykład 5 euro to 0,0055 bitcoinów. Spójrzmy prawdzie w oczy, wygląda to niepraktycznie i skomplikowanie.
„Do uczynienia z Bitcoina waluty globalnej i powszechnie używanej z pewnością pomogłoby, gdyby miała nominalną wartość, która pozwoliłaby ludziom wyobrazić sobie ceny w pełnych liczbach (powiedzmy 2000 bitów za kawę).”
Song twierdzi także, że standaryzacja „bitu” również usunęłaby tzw. monetarne uprzedzenia. Ludzie nie lubią posiadać niewielkie ilości czegokolwiek – zarówno bitcoinów, jak i tradycyjnych pieniędzy. Pod koniec 2017 r. cena bitcoina ponownie wzrosła, przybyły zera za przecinkiem, a problem się pogłębił.
Chociaż proponowane zmiany nie są nowe, wydaje się, że propozycja Songa powoli zyskuje zwolenników. Aby odnieść sukces, należy zacząć używać „bitów” nie tylko do udowodnienia statusu konta w Bitcoinach, ale także do ustalenia ceny towarów w sklepach.
Projekt Songa dotyczy wyłącznie Bitcoinów, ale może również służyć jako koncepcja dla innych kryptowalut. Na przykład walucie Ethereum może znacznie pomóc, jeśli zaktualizuje swoje jednostki, dzięki czemu będzie bardziej przyjazna dla użytkownika.