Ethereum Classic

Ethereum Classic () to bardzo specyficzna kryptowaluta. Powstała pod koniec lipca 2016 roku w kontrowersyjnym oddziale od Ethereum Blockchain. Jego Blockchain Ethereum Classic jest do bloku 1 920 000 identyczny z Ethereum Blockchain, ale później doszło do podziału, który trwa do dziś. Powody były różne a konsekwencje daleko idące.

Ethereum Classic ma blok po 1 920 000 wspólny blockchainem z Ethereum. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj nasz artykuł. W przeciwnym razie prawdopodobnie nie zrozumiesz, jaki jest cel Ethereum Classic i jakie są jego zalety w stosunku do innych kryptowalut.

Powstanie

Najpierw wyjaśnijmy, jak to wszystko jest możliwe. Ethereum było oddzielną walutą z własnym Blockchainem do lipca 2016 r. Działanie Blockchainu zapewniały miliony komputerów, które wydobywały Ether w zamian za część mocy obliczeniowej. Poza zwykłymi użytkownikami istniały (i nadal istnieją) różne firmy, które wydobywają w dużych ilościach i wkładają w to przedsięwzięcie ogromne kwoty. Można również wybierać spośród setek etherowych kryptoportfeli. Każdy z nich jest obsługiwany przez dostawcę usług, niezależnie od tego, czy jest to serwer biznesowy, czy witryna specjalizująca się w bezpiecznym przechowywaniu kryptowalut. Ponadto setki tysięcy programistów zgromadziło się wokół Ethereum. Utrzymują całą platformę w ruchu i uruchamiają aktualizacje, które naprawiają błędy, dodają funkcjonalność i zapewniają skalowanie. Jednak ta działalność nie jest wykonywana przez jedną firmę, ale złożoną społeczność z kilkoma liderami. Ogólnie rzecz biorąc, jest to wyrafinowana i zdecentralizowana sieć osób, których priorytetami są sukces i dobro platformy.

Możesz być zainteresowany: Czym jest Blockchain?

Czasami zdarza się, że tak wyrafinowana społeczność ludzi w czymś się nie zgadza. Dzieli się na dwa lub więcej obozów, których pogląd na problem jest tak różny, że jedynym rozwiązaniem jest całkowity podział. Dokładnie to zdarzyło się 23.7.2016 w Ethereum. Część sieci została oddzielona od niej i powstała nowa kryptowaluta, Ethereum Classic.

Podział

Podział poprzedził kontrowersyjny projekt DAO. Aplikacja, która zebrała od inwestorów niewiarygodnych 150 milionów dolarów w Etherze, opierała się na inteligentnych kontraktach. Niestety, słabe bezpieczeństwo spowodowało, że ​​nieznany haker wykradł 50 milionów i przeniósł je na swoje konta. To oczywiście spowodowało falę nieufności wobec platformy, w związku z czym jej założyciele postanowili działać. Zaprojektowali rozwiązanie, dzięki któremu mają odzyskać pieniądze z powrotem.

Ważne jest, aby pamiętać, że skradzione zostały źródła w postaci Ethereum. Zostały one przeniesione do kryptoportfeli hackerów za pośrednictwem Blockchainu. Rozwiązaniem byłoby zwrócenie wątpliwych transakcji, dzięki czemu inwestorzy z projektu DAO odzyskaliby swój ether. Po prostu pieniądze wróciłyby do prawowitych właścicieli. To, na pierwszy rzut oka logiczne rozwiązanie, spowodowało jednak falę kontrowersji i podział całej społeczności na dwa obozy. Jeden był za zwrotem pieniędzy, a drugi był przeciwko. Przyjrzyjmy się zatem argumentom obu stron:

Użytkownicy, którzy byli przeciw zwrotowi:

⦁ „Kod to prawo” – pierwotna implementacja projektu DAO (który został wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem i umożliwił kradzież Ethereum) nie powinna być zmieniana ex-post
⦁ To, co dzieje się w Blockchainie, jest niezmienne i nie powinno się pod żadnym
pozorem zmieniać
⦁ Gdy raz zaczyna się zmieniać historia, rozpoczyna się łapanie równowagi na równi pochyłej. Zostanie utworzony precedens, na podstawie którego inne umowy i transakcje mogą ulec zmianie w przyszłości.
⦁ Decyzja o zwrocie pieniędzy jest krótkowzroczna i może obniżyć wartość Ethereum w przyszłości
⦁ Jest to poręczenie.

Użytkowinicy, którzy byli za:

⦁ „Kod to prawo” jest zbyt drastyczne, to ludzie muszą mieć ostatnie słowo
⦁ Hackerzy nie powinni móc korzystać z luk bezpieczeństwa na platformie. Tak jest nieetycznie, a społeczność powinna przeciw nim działać
⦁ Nie będzie to bezpieczne. Społeczność nie może się wzorować na
wcześniejszych decyzjach, ale powinna mieć możliwość racjonalnego podejmowania decyzji w każdej sytuacji
⦁ Pozostawienie tak wielu Ethetrum w rękach hackerów może być problematyczne i może zmniejszyć jego wartość
⦁ To nie jest kaucja, ponieważ nie wypłaca się pieniędzy ze społeczności. Chodzi wyłącznie o zwrócenie pieniędzy pierwotnym właścicielom
⦁ Błąd był wystarczająco duży, aby coś z nim zrobić i naprawić go
⦁ Jeśli społeczność podejmie działania to na przyszłość odstraszy dużą liczbę złośliwych hackerów. Pomyślą dwa razy, zanim wyruszą kraść do Ethereum
⦁ Zwrot pieniędzy pozwoli utrzymać organy regulacyjne z dala od Ethereum. Nasz bałagan, sami go sobie umiemy posprzątać.

Tak powstał Ethereum Classic

Ethereum Classic było w pewnym sensie sposobem na to, aby inteligentne kontrakty mogły działać tak, jak zostały zaprogramowane. Bez interwencji stron trzecich. Społeczność ETC twierdzi, że umowa DAO zrobiła dokładnie to, co miała. Fakt, że zawiera lukę w zabezpieczeniach, jest problemem programistów. Powinni odpowiadać przed swoimi inwestorami i w razie potrzeby dać im odszkodowanie.

W gruncie rzeczy oba obozy mają rację. Etyczne jest zwracanie skradzionych pieniędzy ich pierwotnym właścicielom. Ale czy możemy zmienić przeszłości? Pewnie, zniknęło 50 milionów w Ethereum. Jest to jednak problem, którego powinniśmy unikać, a nie usuwać ex-post. Z nieco zniekształconego punktu widzenia społeczność kradła pieniądze od hackerów, którzy przecież tylko wykorzystali możliwości oferowane przez Projekt DAO. Nie próbowali przepisywać Blockchain i dokonywać gwałtu na całej platformie.

Ale jest jeszcze jedna rzecz. Ethereum było i, w chwili pisania tego artykułu, nadal jest w wersji beta. Jeśli nadszedł czas, aby coś zmienić, to na pewno w fazie testowej projektu. Gdy Ethereum wejdzie do produkcji, podobne dostosowania do przeszłości nie będą już akceptowane.

W każdym razie programiści powinni odpowiadać za swoje błędy. Oddzielenie kryptowaluty Ethereum Classic z Ethereum Blockchain jest bardzo kontrowersyjne i prawdopodobnie zawsze będzie. Ale to, co się wydarzyło, już nie wróci (w przeciwieństwie do pewnej kradzieży 50 milionów) i będziemy musieli nauczyć się żyć z dwoma nazwami, które w nazwie mają słowo Ethereum.

Jak można wydzielić się od działającego Blockchaina? Cóż, społeczność zdecydowała się wydać aktualizację, która spowodowała niekompatybilność z poprzednimi wersjami kodu. Część sieci postanowiła nie aktualizować swoich serwerów i kontynuować wydobywanie oryginalnego Ethereum. To stopniowo zyskało nową nazwę i dziś jest znaną kryptowalutą, chociaż nie wszyscy są przekonani o jej uzasadnieniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here