Ripple może w przyszłości pokonać Bitcoin, sądzą niektórzy eksperci

Świat kryptoaktywów został rozszerzony o wiele innych tokenów i walut od czasu pojawienia się Bitcoinów (BTC). Te bardziej znane, takie jak Ethereum czy Litecoin, już większość ludzi zna. Ale czy któryś z nich ma szansę wpłynąć na świat podobnie jak Bitcoin ()?

Wielu z nas może pamiętać czasy, gdy cena Bitcoina wynosiła kilka dolarów, około kilku tysięcy poniżej obecnej ceny, która w ostatnich dniach waha się w granicach 8 200 USD. Inwestowanie w BTC sprawiło, że wiele osób jest znacznie bogatszych. Ten czas już dawno minął. Ale czy niektóre z dzisiejszych kryptoaktywów również mogą osiągnąć podobny wzrost i chwałę?

Ripple czyli „współczesny bitcoin” za dolara

Ripple (XRP) może być jednym z tych aktywów. Jest to token, którego obecna wartość rynkowa wynosi nieco poniżej 1 dolara, a wielu ekspertów uważa, że spodziewa się podobnego wzrostu w przyszłości, jaki wcześniej osiągnął Bitcoin. Należy jednak wyjaśnić kilka różnic między BTC i XRP.

Coin vs. Token (Moneta vs. żeton)

Bitcoin, jak sama nazwa wskazuje, jest kryptomonetą z własną zdecentralizowaną bazą danych czyli blockchainem. Z drugiej strony, Ripple jest tokenem, projektem firmy blockchain o tej samej nazwie. Tokeny wyróżniają się tym, że w przeciwieństwie do monet, nie mają własnej bazy danych, ale używają blockchain innego kryptoaktywum, najczęściej  Ethereum (). Tokeny są następnie wykorzystywane głównie jako jednostka rozliczeniowa lub jako aktywa giełdowe.

Należy również wspomnieć, że jest to wysoce nieprawdopodobne lub prawie niemożliwe, żeby Ripple dorównał wartości BTC. Przede wszystkim dlatego, że chociaż liczba monet BTC wynosi „tylko” 21 milionów, tokenów XRP jest w obiegu prawie pięć razy więcej. Dokładniej mówiąc, jest to 100 miliardów.

Pomimo tych różnic szereg ekspertów widzi duży potencjał w Ripple i uważa, że jego wartość może w przyszłości wzrosnąć. Jednym z nich jest Craig Cole z CryptoMaps. Ten oznacza za największe priorytety Ripple szczególnie szybsze transakcje i niższe opłaty, i uważa, że jest to główny powód, dla którego wartość XRP wzrosła znacznie z kilku centów w ubiegłym roku do kilku dolarów w tym roku.

Cole dodaje, że Ripple ma potencjał, by zapisać się w historii kryptowalut jako „drugi Bitcoin”.

Jednak porównanie Bitcoina z Ripple nie może być całkowicie poprawne. Nie tylko z powodu powyższych różnic, ale także z powodu różnych pomysłów, które stały za stworzeniem tych kryptoaktywów. Bitcoin jest zdecentralizowaną pojedynczą kryptomonetą, a jego głównym pomysłem na przyszłość jest to, że całkowicie lub przynajmniej w przeważającej części, zastąpi dzisiejszą wspólną walutę. Odwrotnie Ripple, wykorzystywany jest przez banki do szybszych operacji bankowych i nie można o nim powiedzieć, że był zdecentralizowany. W przyszłości ta technologia powinna być używana do zrewolucjonizowania świata bankowości.

Aplikacje MoneyTap

Mówiąc o stosowaniu Ripple w bankowości, należałoby wspomnieć MoneyTap. Jest to nazwa aplikacji, którą ​​firma Ripple opracowywuje we współpracy z 61 japońskimi bankami w konsorcjum o nazwie SBI Ripple Asia. Jego premiery oczekuje się jesienią tego roku, a bankom powinien przynieść łatwiejsze i szybsze opracowywanie codziennych płatności. Użytkownikom będzie wystarczyć jedynie konto bankowe, numer telefonu lub kod QR.

„Wspólna sumiennością i zaufaniem możemy zapewnić naszym klientom lepsze usługi i wyeliminowanie niepotrzebnych opóźnień w przetwarzaniu płatności bieżących w całej Japonii,” powiedział Takashi Okita, CEO konsorcjum SBI Ripple Asia.

Więcej o MoneyTap aplikacji można przeczytać w osobnym artykule.

Coinbase i Ripple

Innym problemem dla Ripple jest to, że obecnie istnieje tylko kilka platform, które pozwalają na zakup XRP przy użyciu zwykłej waluty. Na przykład jest to francuska giełda Bitit.io, która oprócz XRP oferuje również Litecoin lub bitstamp.net.

W innych przypadkach musisz najpierw kupić jedną z obecnych kryptowalut, którą najczęściej jest BTC. To sprawia, że różnica między Ripple i Bitcoin jest coraz większa.

Sytuację z brakiem takiej platformy próbuje rozwiązać Coinbase. Pojawiły się spekulacje, że największa amerykańska kryptogiełda ma zamiar wprowadzić możliwość zakupu XRP za pomocą fiata.

W każdym razie ci, którzy chcą się wzbogacić dzięki tokenom Ripple, będą musieli jeszcze trochę zaczekać. Jeśli chcesz także inwestować w tę walutę, pamiętaj, że inwestować można zawsze tylko to, co możesz utracić.

Nie przegap naszych innych wiadomości i zasubskrybuj dzwonek wiadomości w lewym dolnym rogu. Nie zapomnij obejrzeć nas na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here