Zatrzymane Bitcoiny pojawiają się na licytacjach

Aukcja Bitcoinów

Od samego początku kryptowaluty były często powiązane z czarnym rynkiem i nielegalnymi działaniami. Ich funkcjonalność, pozwalająca na płatności bezpośrednie bez konieczności korzystania z instytucji finansowych, została w niektórych przypadkach wykorzystana jako sposób na uniknięcie kontroli instytucji państwowych, a tym samym do realizacji nielegalnych transakcji.

Ostatnie badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Technologicznym w Sydney wykazało, że w przybliżeniu jedna czwarta użytkowników Bitcoina i połowa Bitcoinowych transakcji wiąże się z nielegalną działalnością.

O ile konfiskata standardowych walut fiat nie stanowi problemu dla właściwych organów, to w walutach cyfrowych nie jest to już takie proste. Aczkolwiek odnotowano już kilka sukcesów. Poniżej omówimy przypadki, w których władzom rządowym skutecznie udało się skonfiskować kryptowaluty.

Europol przyznał ostatnio, że od trzech do czterech miliardów pieniądzy pochodzących z działalności związanej z przestępczością w Europie jest wyprana właśnie przy pomocy walut cyfrowych.

Dyrektor wykonawczy Europolu, Rob Wainwright, podkreślił, że:

„Dochody z działalności przestępczej są zamieniane na Bitcoiny, dzielone na mniejsze kwoty i przekazywane osobom, które najwyraźniej nie mają związku z przestępczością, a zatem są tylko słupami. Wyprana kryptowaluta ponownie zostaje wymieniona na walutę fiat, która zostaje zwrócona przestępcom.”

Silk Road

Jedwabny Szlak był stroną internetową, która działała jako internetowy czarny rynek nielegalnej sprzedaży narkotyków. Używał Bitcoin () jako środek płatniczy między stronami. Po akcji policyjnej, która zamknęła tę witrynę w październiku 2013 r., amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) aresztowało założyciela i przejęło ponad 170 000 BTC. Co w tym czasie stanowiło około 1,5% wszystkich Bitcoinów w obiegu. Międzynarodowe organy w walce z nielegalnymi rynkami aktywnie działały również rok później. W listopadzie 2014 roku niemiecka policja we współpracy z Europolem i FBI podjęła działania przeciwko nielegalnym sklepom internetowym Hydra i Silk Road 2.0. Ci, tak samo jak ich poprzednicy, mieli do czynienia ze sprzedażą narkotyków. Operacja zaowocowała konfiskatą 126 bitcoinów.

Wskazówka: Jeśli chcesz kupić bezpłatne kryptowaluty i otrzymać 10 USD za pierwszą rejestrację Coinbase, zapoznaj się z tą instrukcją.

Bułgarski przypadek

Do tej pory największe operacje kierowane organami międzynarodowymi zostały przeprowadzone 19 maja 2017 r. bułgarską policją wspieraną przez Europejskiej Centrum Egzekwowania Prawa dla Europy Południowo-Wschodniej (SELEC).

Wspomniane instytucje rozpowszechniły zorganizowaną grupę przestępczą. W niektórych krajach europejskich starała się przekupić funkcjonariuszy służby celnej. Ich celem było zainfekowanie komputerowych systemów zarządzania wirusami, aby uniknąć płacenia podatków. Śledztwo policyjne spowodowało zatrzymanie dość imponującej liczby 213 519 Bitcoinów.

Może Cię zainteresuje: Tajemniczy los skonfiskowanych portfeli bitcoinowych

Gdzie ląduje skonfiskowany Bitcoin?

Przejęcie walut cyfrowych jest w coraz większym stopniu wynikiem międzynarodowych dochodzeń. Jednak poszczególne władze krajowe musiały zacząć myśleć o tym, co zrobią ze zatrzymanymi ktyptowalutami. Pierwszym krajym, który zaczął rozwiązywać ten problem organizując licytacje było USA.

U.S. Marhals Service (USMS), federalna agencja ochrony porządku publicznego w Departamencie Sprawiedliwości USA, sprzedała na aukcji kilka Bitcoinów, które były zatrzymane przez różne organy państwowe. Jedna z ostatnich aukcji odbyła się 11 stycznia 2018 roku, USMS na niej sprzedał w sumie 3 813 Bitcoinów w trzech etapach (2500 BTC, 500 BTC i 813 BTC).

Biorąc pod uwagę cenę Bitcoina, która wynosiła około 11 500 USD za BTC w dniu zakończenia licytacji, Skarb Państwa był bogatszy o 44 miliony USD. Taka sama procedura została zastosowana w Niemczech, gdzie wspomniane 126 Bitcoinów zostało zatrzymanych podczas anulowania Hydry i Silk Road 2.0.

A jak zdecydują w Bułgarii? Zgodnie z ceną w momencie ich konfiskaty, wartość 213 000 zatrzymanych Bitcoinów wystarczyłaby na zapłacenie jednej piątej bułgarskiego długu publicznego. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy to sprawozdanie było w ogóle prawdziwe.

Wniosek

Ze względu na ekstremalną prędkość, z którą kryptowaluty mogą być przelewane między portfelami, stanami i kontynentami, organizacje międzynarodowe będą musiały współpracować coraz częściej. Zajęcie i późniejsze umieszczenie walut cyfrowych na aukcji w przypadku potwierdzenia nielegalnego wykorzystania powinno jednak stanowić wystarczający środek odstraszający dla sprawców. W niektórych przypadkach jest to również dobre źródło dochodów kas państwowych.

Źródło:
cointelegraph.com

Nie przegap naszych kryptowiadomości i zasubskrybuj powiadomienia – kliknij na dzwonek w lewym dolnym rogu, aby uzyskać instrukcje. Również śledź nas na Facebooku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here